Community

#
  • Viewed: 9421
  • Points: 1118
Add to FavoritesAdd to my List
Name

Sina Demiral Contact

Country
Turkey
Intro
Contact - [email protected]

Sergi:

14 Temmuz - 3 eyll 2007 tarihleri arasında Sina Demiral - zgr akır "İstanbul'da" Fotoğraf Sergisi Anti Hotel Sarnı'ında...

Aılış : 14 Temmuz 17:00
Adres: Ordu Cad. Sekbanbaşı Sok. No:10 Beyazıt/ Istanbul

...............................................

Mehmet Sina Demiral was born in Diyarbakır in 1982. After finishing elementary, intermediate and high school he left Diyarbakır to attend Istanbul Technical University Department of Management Engineering. After finishing his education in 2004 he took up photography, celebrating his love of Istanbul in his photographs. His photography has decorated the pages of with "Istanbul.com" and "In Istanbul" magazine. He is currently working in KPMG Turkey as a financial auditor, and doing his own photography projects.

He has attended Mixed Exhibitions: "Thinking of Istanbul," organized by Fotofanclub Mixed Exhibition, and ITU Deviants Mixed Exhibitions. His photographs have been published in "Foreign Policy," "Popler Tarih", "Chica," "Go-Girl," "Ekonometri" magazines, and in Istanbul catalogues.

M. Sina Demiral's thoughts on photography and his works are grounded in the belief that, while anyone can take a photograph, only a few photographs are art-worthy.

He believes that the compositional components which will bear meaning within the photograph can be created by the careful lighting for the vision of the piece.

While working on portraits, the person is the basic component. He wants to celebrate the person, never exploiting them for the image -- except in spontaneous works and with the person's permission even before the shot is taken.

Although he believes that a photograph can be taken everywhere, he does not believe every photograph from every place can be successful. In photography, he believes in the naturalness of the moment. In fictitious scenes he believes that the subject of the fictions should be either absurd or natural. He is not against the use of digital processing of photography; so long as it is used judiciously and with an eye for the value inherit in the art

...............................................

1982 yılında Diyarbakırda doğan Mehmet Sina Demiral; ilk, orta ve lise eğitimini Diyarbakırda tamamladıktan sonra 2000 yılında İT İşletme Mhendisliğini kazandı ve İstanbulda yaşamaya başladı. 2004 yılında niversiteyi bitirmesi ile fotoğrafla tanışan Mehmet Sina Demiral, İstanbul sevgisini ektiği İstanbul fotoğraflarıyla sslemeye başladı. İstanbul fotoğrafları ve sevgisi onu 9 ay gibi bir dnem "İstanbul.com" ve In İstanbul dergisinde fotoğraf editr olarak alışmaya yneltti. Şu an KPMG Turkey adlı uluslararası bir bağımsız denetim firmasında deneti olarak alışmakla beraber fotoğrafılığı serbest ve kişisel ekimleri iin srdrmektedir.

Daha nce Fotofanclubın dzenlediği Karma Sergilerine ve İstanbulu Dşnyorum Karma Sergisine katıldı. Ayrıca; Foreign Policy, Popler Tarih, Chica, Go-Girl, Ekonometri dergisinde ve eşitli İstanbul kataloglarında fotoğrafları yayınlandı.

M. Sina Demiralın fotoğraf ve fotoğrafılık hakkında dşnceleri, genel olarak herkesin fotoğraf ekebileceği ama pek azının sanatsal kaygıyla deklanşre basıldığı temeline dayanır.

Fotoğrafı anlamlı kılacak kompozisyon ğelerinin, o anı en iyi yansıtabilecek ışık değeriyle yaratıcı bir bakış aısı eşliğinde dondurduğuna inanır.

Fotoğrafta portre alışırken, insan unsurunun smrlmesine karşı ıktığı gibi, fotoğrafın temel ğesi insan olduğunda spontane alışılan sokak fotoğrafı haricinde etik olarak kişilerin izni ile deklanşre basılması gerektiğine inanır.

Her yerden bir fotoğraf ıkabileceğine inanıyorsa da, her mekandan ıkabilecek fotoğrafın başarılı olabileceğine inanmaz. Fotoğrafta ekilen anın doğallığına, kurguda ise konu gereğince absrd yada doğal olması gerektiğine dayanır.

Fotoğrafta dijital mdahelelere karşı olmadığını, ağın bir gereksinimi olarak eğer doğru yerde doğru fotoğrafa uygulandığında sanatsal değerini artıracaksa yapılması gerektiğine de inanmaktadır.

.................................................

Awards

I was honoured by Charnwood Arts / ClickIt! Competition 2007 in ""Event" and "Landscape" category winner.

Charnwood Arts tarafından dzenlenen ClickIt! Competition 2007 yarışması'nda iki kategoride birincilik ile dllendirildiğim haberini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Here are the photographes of these categories:

Yarışmada iki kategoride birincilik kazanan fotoğraflarım:

In Landscape and Event category / Manzara ve Etkinlik Kategorisi

http://members.charnwoodarts.com/pixelandgrain/010-Clickit!%20Competition/images/07.html

................................................


http://sinademiral.deviantart.com
http://www.fotografsergileri.com
http://www.sinademiral.com
http://www.fotokritik.com/kullanici/?id=6021
Member Since
2006-02-11
Equipment
Canon EOS 350D/Rebel XT, Kodak EasyShare P880, nikon D 50, Olympus C-725 UZ
Note

Silver Star Critiquer/Silver Note Writer Silver Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 17 W: 0 N: 37] (1118)
Sina is a favorite of 28 members.
View Favorites' Photos
Read Favorites' Critiques

Random photos

Map of Photographed Countries

Photo Location Information
Turkey 112 view photos view map
All Countries 112 view photos  
Snapshot
  • Photos 112
  • Critiques 90
  • Favorites 0
  • Travelogues0
Groups
total 18
Favorites
explore TREKEARTH