Photographer's Note

This photo was taken in Odunpazarı This is the only place in Eskişehir where the traditional 19th century houses haven't been torn down in favor of newer buildings

The city of Eskisehir has a history going back thousands of years, and has been home to many civilizations, including the Hittites, Phrygians, Romans, Byzantines, Seljuks and Ottomans. So this is not only a geographical crossroads but a cultural melting pot. The old quarter of the city known as Odunpazari, and to locals as Yukari Mahalle or Hatap Pazari, is one of the districts where the Turks first settled after they began their conquest of the region in 1074. Legend relates that the first settlers chose the healthiest and airiest area to build their homes by hanging up shee'sg lungs in three places: Sarhyk (the ancient Dorylaeion), Kprbasi, the site of thermal springs on the edge of the Porsuk River (the ancient Tembris), and Odunpazari on the hillside south of the city where there is thought to have been an earlier settlement in Roman and Byzantine times.

Odunpazarı Evleri, Eskişehir'in ilk yerleşim yerini oluşturan Odunpazarı semtindeki Osmanlı Dnemi'nden kalma tarihi evlerdir. Safranbolu, Beypazarı, Gynk gibi yerlerdeki mimari zellik ve motifleri taşırlar.
Eskişehir'in Odunpazarı semti kentin gney kesimindeki tepelerin zerine kurulmuştur. Bademlik denilen blgeye uzanır. Bir rivayete gre Eskişehir'e yerleşmeyi dşnen ilk halk Odunpazarı ve şimdiki Porsuk ayı'nın olduğu blgeye birer koyun ciğeri asarlar. Hangisi ok dayanırsa orayı yerleşim blgesi seeceklerdir. Odunpazarı'na asılan ciğer daha ge bozulur ve ilk yerleşim burada oluşur.
Osmanlı rneklerini koruyan kent, kıvrımlı yolları, ıkmaz sokakları, ahşap sslemeli bitişik dzenli, cumbalı evleri ile rf, adet ve geleneklerini koruyarak bir btn olarak gnmze kadar gelmiştir.Odunpazarı konutları genelde iki tip olarak yapılanmıştır. İlk tip konutların girişleri sokaktan, baheleri arkadadır. İkinci tip konutlar ise baheler nde, konutlar bahe iinde olacak şekilde; 1, 2, veya 3 katlı olarak yapılmışlardır. Konutlar genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. ok katlı konutlarda zemin kat, mutfak, depo gibi servis hizmetlerine ayrılmış olup, yaşam st katta srmektedir. Konutların n cephelerindeki iki tarafa pencereli kşe odası, daha byk ve nemlidir.

Photo Information
Viewed: 5976
Points: 28
Discussions
Additional Photos by Rabia Iffet (amazon) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1338 W: 57 N: 1882] (12112)
View More Pictures
explore TREKEARTH