Photographer's Note

What better photo to wrap up 2013 than this one of a paddle surfer riding into the ocean? This was taken from the Black Eagle Restaurant in Aguada, Rincon. A little web surfing (that's the only kind of surfing I can do) revealed that this restaurant has changed hands and been renamed La Copa Llena at the Black Eagle since Nov. '12.

Stand up paddle surfing (SUP), stand up paddle boarding, is an offshoot of surfing which originated in Hawaii. In the Hawaiian language it is called Hoe he'e nalu. According to Wikipedia, it was the outdoor sporting activity with the most first-time participants of any in the United States in 2013. Paddlers race on lakes, large rivers and canals, ride standing waves, and glide over long distances along sea coasts, often using tail winds to aid the trip. A related, traditional sport, paddleboarding, is done kneeling on a board and paddling with the hands, similar to a butterfly swimming stroke. The term "paddleboarding" is sometimes incorrectly used to refer to standup paddle surfing. Though there are a few examples of someone standing on a float with a pole or oar earlier, stand up paddle surfing really began taking off after 2005.

I wish everyone a festive end-of-2013 and an even happier 2014!


Gle Gle, 2013!

2013 sarmak iin, bu krek srfnn okyanusa doğru aılışından daha iyi bir fotoğraf olur mu? Bu Agua, Rinconda Black Eagle Restaurantda (Kara Kartal Lokantası) alınmıştır. Bir kk web srf (benim yapabildiğim tek srf tr) bu restoranın Kasım '12den beri el değiştirdiğini ve La Copa Llena at the Black Eagle (Kara Kartalda La Copa Llena) diye yeniden adlandırıldığını ortaya koymuştur.

Ayakta krek srf (SUP [AKS]), Hawaii kkenli bir srf dalıdır. Hawaii dilinde buna Hoe he'e nalu denir. Wikipediaya gre, 2013 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde en ok ilk kez katılımcısı olan aık hava spor etkinliği oldu. Krekiler gller, byk nehirler ve kanallarda yarış ederler, duran dalgalarda, ve sık sık yolculuğa yardım iin kuyruk rzgarları kullanarak, deniz kıyıları boyunca uzun mesafeler zerinde kayarlar. Bununla ilgili bir geleneksel spor, paddleboarding, bir srf zerinde diz klp kelebekleme yzme benzeri eller ile kreklemeyle yapılır. "Paddleboarding terimi bazen yanlış olarak ayakta krek srfn belirtmek iin kullanılır. Bir sırık veya krekle bir duba zerinde duranların daha erken bir ka rneği olmasına rağmen, ayakta krek srf gerekten 2005 yılından sonra yaygınlaşmaya başladı.

Ben herkese şenlikli bir 2013-sonu ve daha da mutlu bir 2014 diliyorum!

Photo Information
Viewed: 1566
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7679 W: 302 N: 16545] (62579)
View More Pictures
explore TREKEARTH