Photographer's Note

Here, we get a glimpse at the 17th-Century English Village, a re-creation of the small farming and maritime community built by the Pilgrims along the shore of Plymouth Harbor, through an opening of the fort at its entrance. Here is what Emmanuel Altham - a visitor to Plymouth in 1623 - wrote of the village:

It is well situated upon a high hill close unto the seaside In this plantation is about twenty houses, four or five of which are very fair and pleasant, and the rest (as time will serve) shall be made better. And this town is in such manner that it makes a great street between the houses, and at the upper end of the town there is a strong fort, both by nature and art, with six pieces of reasonable good artillery mounted thereon This town is paled about with pale of eight foot long, or thereabouts, and in the pale are three great gates. And lastly, the town is furnished with a company of honest men (From Plimoth Plantation website)

We see one piece of artillery in this photo. Some of the rest can be seen in the workshop photo.


Koruma Altında

Burada, girişinde bulunan kalenin bir deliğinden, Gmenler tarafından Plymouth Limanı kıyısı boyunca inşa edilen kk iftilik ve denizcilik topluluğunun yeniden yaratılması olan 17. yzyıl İngiliz Ky hakkında bir fikir ediniyoruz. Emmanuel Altham - 1623 yılında Plymouth'a gelen bir ziyareti - ky şyle tarif etmiş:

Deniz kıyısına yakın yksek bir tepenin zerinde yer alır... Bu plantasyonda drt ya da beşi ok iyi ve hoş olan yaklaşık yirmi ev bulunur ve geri kalanı (zamanın geleceği gibi) daha iyi hale getirilicektir. Ve bu kasaba, evler arasında harika bir cadde oluşturacak şekildedir ve şehrin st ucunda, zerine monte edilmiş altı adet makul iyi topuyla, hem doğası hem de yapısından dolayı gl bir kale bulnmaktadır... Bu şehir 8 ayaktan uzun kazıklarla desteklenmiş bir sınırla evrilmiştir ve sınırda byk kapı vardır. Ve son olarak, şehir bir sr drst adamla donanmıştır... (Plimoth Plantasyonu web sitesinden)

Bu fotoğrafta bir topu gryoruz. Diğerleri atlye fotoğrafında grlebilir.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 545 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/250
F-Stop: f/4.5
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 10.86 mm (in 35mm: 60.0 mm)
Date Taken: 2018-08-17 13:18
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 520
Points: 38
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7620 W: 302 N: 16409] (62015)
View More Pictures
explore TREKEARTH