Photographer's Note

Wetu is the Wampanoag word for house. Wetus were used during the summer and warmer seasons. They were built near the wooded coast where cool breezes came off the ocean and the people were closer to the ocean for seasonal fishing and other food gathering. Wetus were typically made from cedar saplings that are set in holes in the ground, then bent and fastened together into a frame. The frame was traditionally covered with mats of loosely woven reeds like cattails designed to let the cool summer breezes flow through. And since they were circular in shape the air circulated freely.

In winter the Wampanoag would move inland and built larger multifamily homes called nush wetu meaning house with three fires. They are sometimes called longhouses in English.

Here we are inside a bark-covered longhouse or nush wetu. The workshop has a photo of this nush wetu from the outside.


Bir Nuş Vetunun iinde

Vetu ev anlamına gelen bir Wampanoag kelimesidir. Vetular yaz ve sıcak mevsimler boyunca kullanılırdı. Onlar, serin esintilerin okyanustan geldiği ve insanların mevsimlik balıkılık ve diğer yiyecek toplama iin okyanusa daha yakın olduğu ormanlık sahil yakınında inşa edilirdi. Vetular, tipik olarak, zemindeki deliklere yerleştirilmiş, daha sonra bir ereveye doğru bklmş ve bağlanmış sedir fidanlarından yapılır. ereve, geleneksel olarak serin yaz esintilerinin gemesini sağlayacak şekilde tasarlanan kedikuyruğu gibi gevşek dokunmuş sazlıklarla kaplıydı. Ve onlar dairesel olarak yuvarlak olduklarından, hava serbeste dolaşırdı.

Kışın Wampanoag, i blgelere doğru g ederler ve ateş ukuru olan bir ev anlamına gelen nuş vetu denilen daha geniş ok aileli evler inşa ederlerdi. Bunlara bazen İngilizcede uzunevler denir.

Burada aga kabuğu kaplı bir uzunev veya nuş vetu ierisindeyiz. Atlye, bu nuş vetu'nun dışarıdan bir fotoğrafına sahip.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 977 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/20
F-Stop: f/3.4
ISO Speed Ratings: 1600
Focal length: 3.80 mm (in 35mm: 21.0 mm)
Date Taken: 2018-08-17 12:14
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 717
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7595 W: 302 N: 16359] (61837)
View More Pictures
explore TREKEARTH