Photographer's Note

Here are two views of a Harbour Hopper, an amphibous vehicle that takes visitors on a tour of downtown Halifax and some of Halifax Harbor. The upper frame shows the vehicle off of Cable Wharf and the lower frame is a little further east with McNabs Island Lighthouse in the background.

The fleet of bright green Harbour Hoppers is composed of refitted Lark V vehicles that are capable of travelling on land and water. They were originally built for the U.S military to use in the Vietnam War, to transport soldiers and supplies from ships onto shore and through the jungle. The truck bus departs from Lower Water Street and drives through downtown Halifax, passing by landmarks like the Public Gardens, Citadel Hill, the Maritime Museum of the Atlantic, the Old Burying Ground, City Hall, and St. Pauls Cathedral. Once in the harbour, the tour boat provides an up close and personal look at the two Harbour bridges, Georges Island, McNabs Island, Canadas largest naval fleet, and the scenic shorelines of both Halifax and Dartmouth. (Gleaned from The Halifax Harbour Hopper, WestJet Magazine, August 25, 2010.)

The workshop contains full-size photos of both frames:
Tours: 490-TOUR
Harbour Hopper


Liman Turları: 490-TOUR

Burada, ziyaretileri Halifax şehir merkezinde bir tura ve Halifax Limanı'nın bir kısmını gezmeye gtren amfibi bir ara olan Harbour Hopper'ın (Liman Zıplayıcısı) iki manzarası var. st kare aracı Kablo İskelesi aıklarında gsterir ve alt kare arka planda McNabs Adası Denizfeneri ile biraz daha doğudaykendir.

iğ yeşil Liman Zıplayıcıları filosu karada ve suda seyahat edebilen yeniden donatılmış Lark V aralarından oluşmaktadır. Başlangıta ABD ordusunun Vietnam Savaşı'nda kullanması, askerlerin ve malzemelerin gemilerden kıyıya ve ormanın iinden taşınması iin inşa edilmişlerdi. Tur kamyonu Aşağı Su Sokağı'ndan hareket eder ve Kamu Baheleri, Kale Tepesi, Atlantik Denizcilik Mzesi, Eski Gmme Sahası, Belediye Sarayı ve Aziz Paul Katedrali gibi yerlerden geerek Halifax şehir merkezinden geer. Limana girdikten sonra, tur teknesi iki Liman kprsne, George Adası'na, McNabs Adası'na, Kanada'nın en byk deniz filosu ve Halifax ve Dartmouth'un doğal sahillerine yakından ve kişisel bir bakış sunar.
(25 Ağustos 2010, WestJet Dergisi, The Halifax Harbour Hopperdan toplanmış.)

Atlye her iki karenin tam boyutlu fotoğraflarını ierir:
Turlar: 490-TOUR
Liman Zıplayıcısı


Exif Data (If Different: Top, Bottom)
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 1355 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/400
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 33.50 mm (in 35mm: 185.1 mm), 88.7 mm (in 35mm: 490.2 mm)
Date Taken: 2017-07-10 14:02, 14:03
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 575
Points: 34
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7486 W: 302 N: 16123] (60920)
View More Pictures
explore TREKEARTH