Photographer's Note

Germiyan Street

The street where 250 year historical Ktahya Residences are situated is a cultural bridge passing from the past to the future. The street has been taken under protection in its original form.


Germiyan Sokak

Merkez Pirler mahallesinde, 18. yzyıl Ktahya evlerinin topluca korunduğu Germiyan Sokak, Arnavut kaldırımlı yolu, elektrik ve telefon direkleri ile tellerinin bulunmadığı, Ktahya'daki tarihi kent dokusunun en gzel rneğidir.
Germiyan Sokak'taki Ktahya Evleri iki veya katlı ahşap evlerdir. Payandalarla desteklenmiş ıkmaları, iftli koca kapıları, kafesli pencereleri ile ahşap Anadolu mimarisinin en gzel rneklerini oluşturur. 17. ve 18. yzyıl Ktahya evleri aık sofalıdır. Sofalar odalar arası bağlantıyı sağlar. Ayrıca sofalarda seki yada kşk adı verilen dinlenme mekanları bulunur.
Giriş katlarına taşlık denir. Evlerin n kapıları dışında geniş arka bahelere aılan arka kapıları da vardır.
Depo, kiler samanlık hatta ahırlar buradadır. Birinci katta gnlk yaşama ait odalar vardır. Bunlar oturma odası, mutfak ve yatak odasıdır. İkinci katta ise misafir odaları ve gelin odaları bulunur. 19. ve 20. yzyıl Ktahya evleri kapalı sofalıdır. nceki dnemlerin aksine, bu dnem evlerinin dışları, saakları, pervazları ve payandaları sslenirken, i mekanlar aksine sade tutulmuştur. Yine btn Ktahya evleri payanda destekli ıkartmalara sahiptir. Bu ıkartmalar yola uyum ve i mekanı dzeltme amalı yapılmıştır.

Photo Information
Viewed: 5196
Points: 52
Discussions
Additional Photos by Rabia Iffet (amazon) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1338 W: 57 N: 1882] (12112)
View More Pictures
explore TREKEARTH