Photographer's Note

Milattan nce 5. yya ait bir Likya yerleşimi olan Myra antik kenti ve kentte yer alan St. Nicholas Kilise kompleksi ve farklı dnemlere ait yapılar barındıran Bizans dini mimarisinin nemli bir rneğidir

Yaygın olarak Noel Baba olarak bilinen St. Nicholas M.S. 245'te Fethiye yakınlarında Patara'da doğmuş ve M.S. 363'de lmştr. Zengin bir ailenin iyi eğitilmiş oğlu olan St.Nicholas hayatını insanlara zellikle de ocuklara ve denizcilere yardıma adamıştır. Bu yardımlarının sağladığı n bugne dek Noel Baba efsanesi olarak gelmiş ve gncelliğini korumuştur.

Demre rahibi olarak insanlara dini ve sosyal yardımlarda bulunan St. Nicholas lnce Demre'ye gmlmş ve mezarının yanına adına bir kilise inşa edilmiştir. 1080'de İtalyan korsanlar bazı kemikleri Bari'ye kaırmışlardır. Ancak kalan bazı kemik paraları bugn Antalya Mzesindedir.

İlki 5-7 Aralık 1983 yılında yapılan Noel Baba sempozyumu, o gnden beri değişik din ve eğitimlerden gelen insanların katılımıyla her yıl tekrarlanıyor. Bu sempozyumda St. Nicholas'ın izgisinden gidilerek değişik din ve inanlardan olan insanlara barış, dostluk ve kardeşlik ağrısı yapılıyor.

Saint Nicholas (Greek: Άγιος Νικόλαος , Agios Nikolaos, "victory of the people") is the common name for Nicholas of Myra, a Christian saint and Bishop of Myra in Lycia of Anatolia (modern-day Antalya province, Turkey, though at the time it was a Greek-speaking Roman Province). Because of the many miracles attributed to his intercessions, he is also known as Saint Nicholas the Wonderworker. He had a reputation for secret gift-giving, and is now commonly identified with Santa Claus. Nicholas was never officially canonised; his reputation simply evolved among the faithful, as was the custom in his time.[1] In 1087, his relics were furtively translated to Bari in southern Italy. For this reason, he is also known as Saint Nicholas of Bari.

The historical Saint Nicholas is remembered and revered among Catholic and Orthodox Christians. He is also honoured by various Anglican and Lutheran churches. Saint Nicholas is the patron saint of sailors, merchants, archers, children, and students in Greece, Belgium, Romania, Bulgaria, Georgia, Russia, the Republic of Macedonia, Slovakia, Serbia and Montenegro. He is also the patron saint of Barranquilla (Colombia), Bari (Italy), Amsterdam (Netherlands), Beit Jala in the West Bank of Palestine and Russia. In 1809, the New-York Historical Society convened and retroactively named Sancte Claus the patron saint of Nieuw Amsterdam, the Dutch name for New York City.[2] He was also a patron of the Varangian Guard of the Eastern Roman Emperors, who protected his relics in Bari. So beloved is St. Nicholas by Russians, one commonly heard saying is "if God dies, at least we'll still have St. Nicholas."

Photo Information
Viewed: 1927
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by aydin erel (erel) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 791 W: 0 N: 384] (11890)
View More Pictures
explore TREKEARTH