Photographer's Note

Kekova, (Likya dilinde: Dolichiste) Antalya ilinin Demre ilesi yakınlarında Kaleky ve ağız aıklarındaki kk, kayalık bir adadır. Kaynaklara oğu kez "Kakava" diye gemiştir. 4.5 km'lik yzlm olmakla birlikte bu adada kimse yaşamamaktadır. zerinde pansiyonlar ve kafeler bulunan adaya teknelerle ulaşım sağlanmaktadır.
İtalyan işgalinden sonra adanın hangi lkeye ait olacağı konusunda Trkiye ve İtalya arasında bir sre uzlaşılamamış, daha sonra ada 1932 yılındaki anlaşma ile Trkiye'ye bırakılmıştır.
Kuzey tarafında ikinci yzyılda depremlerle yok olan antik Dolkisthe kentinden kalma batıklara yer yer rastlanır. Kekova, Bizans dneminde yeniden kurulup gelişmiş fakat gelişmesi Arap istilaları yznden devam edememiştir.
Kekova ve evresi 18 Haziran 1990'da evre ve Orman Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmiştir. Tm yzş ve dalışların hkmet tarafından zel izin alınarak yapılması kararlaştırılmışsa da sonraki yıllarda bu yasak, tarih batık olanlar haricindeki yerler iin kaldırılmıştır. wikipediaKekova appele aussi Caravola, est une le turque situe au sud du village de Simena (Kaleky en Lycie). Elle couvre une superficie de 4,5 km2 et n'est pas habite.
L'le de Kekova a donn son nom toute la rgion qui s'tend sur 260 km2 et couvrait les cits anciennes de Simena, Dochiste (Apollonia), Theimussa et Aperlai.
Sur le ct septentrional de l'le se trouvent les vestiges partiellement immergs de l'ancienne cit d'Apollonia, partiellement dtruite par un tremblement de terre durant le iie sicle apr. J.-C..
Reconstruite durant l're byzantine, elle fut abandonne dfinitivement cause des incursions arabes. La rgion de Kekova a t dclare zone protge en 1990 par le ministre de l'environnement turc. Pour viter le pillage du site archologique, toute plonge sous-marine y est formellement interdite. wikipedia

Photo Information
Viewed: 1417
Points: 2
Discussions
  • None
Additional Photos by Ates Omer (umutlu101) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 774 W: 149 N: 746] (13629)
View More Pictures
explore TREKEARTH