Photographer's Note

Kırsal Mimari III
Bursa'nın 10 km kadar doğusunda, Uludağ eteklerinde, tarihi Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarına kadar uzanan bir ky. Bursa ilinin Yıldırım Belediyesi sınırları iinde yer alır.

Bir vakıf ky olarak kurulan kyde, tarihi doku ok iyi korunmuştur ve Osmanlı erken dneminin kırsal kesim sivil mimari rneklerini gnmze ulaşmayı başarmıştır. Bu zelliği nedeniyle ok ilgi eken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Sık sık tarihsel filmlere mekan olmaktadır.

Uludağ etekleri ile vadiler arasında sıkışıp kalan kylere kızık adı verilmiştir. Diğer kızık kylerindeki kyllerin eskiden Cuma namazı iin toplandığı yer olduğundan bu kyn Cumalıkızık adıyla anıldığı sylenir.

Ky meydanında ky gemişine ait eşyaların sergilendiği bir de mze (Cumalıkızık Etnografya Mzesi) bulunur. Kyde, Haziran ayında "Ahududu Şenliği" yapılmaktadır. nl "Cumalıkızık evleri" moloz taş, ağa ve kerpiten yapılır, genelde katlıdır. st katlardaki pencereler kafesli veya cumbalıdır. Ana giriş kapılarındaki kulplar ve tokmaklar dvme demirden yapılır. Evler sarı, beyaz, mavi, mor renklere boyalıdır. Evlerin arasında kaldırımsız, taş dşeli, ok dar sokaklar bulunur.

Kyn camisi, caminin yanındaki Zekiye Hatun eşmesi ve tek kubbeli hamamı Osmanlı devrinden kalmadır. Kyde, Bizans devrinden kalma bir kilise kalıntısı da bulunur. Kyde narenciye, ceviz, kestane yetişir.

Nobody ()

Photo Information
Viewed: 2392
Points: 4
Discussions
  • None
Additional Photos by Bahadir OKTAY (gs1905_gs) Silver Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 20 W: 0 N: 23] (370)
View More Pictures
explore TREKEARTH