Photographer's Note

Free roaming bears...
The bears at the Bursa zoo.

Bursada ilk hayvanat bahesi 1955 yılında hizmete aılan Kltr Park ierisinde kurulmuştur. Uzun yıllar Kltr Park ziyaretilerinin en nemli ilgi odaklarından olmuştur.

Yan yana dizilmiş kk kafeslerde sergilenen hayvanlardan oluşan Kltr Park Hayvanat Bahesi dnyadaki ve lkemizdeki değişen hayvanat bahesi anlayışını karşılayamadığından zamanla Bursa iin kanayan yara halini almıştır. Hayvanları koruma haftası nedeniyle, 10.10.1991 tarihinde sevinle Kltr Park Hayvanat Bahesini ziyarete gelen bir ilkğretim okulu ğrencileri ne yazık ki hayal kırıklığı ile baheden ayrılırlar. Okullarına dndkten sonra okul ynetiminin de yardımlarıyla dnemin Belediye Başkanına Kltr Park Hayvanat Bahesi hakkındaki duygularını ifade eden yazılarını iletirler. Minik yreklerden hayvanlar iin ykselen feryatlar, uzun sredir ynetim ve kamuoyunda rahatsızlık yaratmakta olan hayvanat bahesi probleminin zm iin bir kıvılcım olur ve hayvanat bahesi ıslah alışmalarına başlanır.

1994 yılında Sayın Erdem Sakerin Bursa Bykşehir Belediye Başkanlığı grevini yrtmeye başlamasıyla ıslah alışmaları yerini dnya standartlarında bir hayvanat bahesi kurulması fikrine bırakmıştır. Bu amala Avrupa Hayvanat Baheleri ve Akvaryumları Birliğiden (EAZA) de destek istenerek, Modern Bursa Hayvanat Bahesi proje alışmalarına başlanmış ve projenin onaylanmasının ardından 10.10.1997 tarihinde inşaat alışmaları başlatılmıştır. Bursanın Modern Hayvanat Bahesi 10.11.1998 tarihinde halkın yoğun ilgisiyle Trk ky, ayı-kurt, yırtıcı kuşlar, su kuşları, lama, yaban eşeği ve deve blmleri tamamlanarak, kapılarını ziyaretilerine amıştır; bunları aslan, leopar, maymun ve Afrika savana blmleri izlemiştir.

2009 yılında Sayın Recep Altepe Bursa Bykşehir Belediye Başkanı olarak greve geldiğinde; kuruluş aşamasında Meclis yesi olarak destek verdiği, eğitim ve evre bilinci oluşturulmasındaki nemine inandığı, Bursa Hayvanat Bahesinin geliştirilmesinde 2. etap olarak adlandırılan ve birka sene iinde hediyelik eşya mağazası, Afrika ky, Afrika kafe, kanguru ve glen kuş barınağı, Amur kaplanı barınağı, tropik ev, fok ve penguen barınağı, Gney Amerika hayvanları adası gibi pek ok yeni oluşumun aralarında bulunduğu yeniden yapılanma ve kabuk değiştirme srecini başlatmıştır. Bu srecin ilk adımı 15.06.2010 da aılan Denizin Sırları Eğitim Merkezi olmuştur.

Nobody ()

Photo Information
Viewed: 1856
Points: 2
Discussions
  • None
Additional Photos by Alptekin Cevherli (acevherli) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 61 W: 3 N: 88] (522)
View More Pictures
explore TREKEARTH