Photographer's Note

*amlık is a picnic area in a wood overlooking the sea.

nye is a large town and district of Ordu Province in the Black Sea region of Turkey, 76km west of the city of Ordu. 4108′N 3717′E / 41.133, 37.283

The town's name has evolved from the Greek Oenoe through Unieh, Unie and Unia to the current nye.

nye is a charming town of 73,000 people (2007) with a little port, in a bay on one of the flatter areas of the Black Sea coast. The climate is typical of the Black Sea region, warm and wet, although because the hinterland is flatter than most of the coastline nye has less rainfall. Agriculture is the basis of the local economy, in particular hazelnut growing, hazelnut trading and hazelnut processing. The town is very quiet in late-July and August when most people are in the countryside for the hazelnut harvest.

The town of nye provides high schools, higher education and other services to the surrounding countryside, and other industry includes a large cement factory, flour mills, local handicrafts and the port. The town has grown in recent decades, acquiring the multi-story concrete blocks spreading along the coast, typical of so many Turkish towns. There are cafes and internet cafes popular with students. The cuisine includes the local pizza called pide.

With its quiet spots for picnics and walking and its excellent beaches nye is one of the nicest holiday towns on the eastern Black Sea coast. Affordable pensions and camping facilities as well as 2- or 3-star hotels can be found in the summer season. There are summer festivals and concerts in July.

for the further information:wikipedia

-----------------------------------------------
*amlık,denize bakan bir yamacın stnde kurulmuş am ağalarıyla kaplı piknik alanı.

nye, Orta Karadeniz Blgesi'nde yer alan, Ordu iline bağlı bir iledir. Ordu ilinin kuzeybatısında yer alır.
nye'nin ile merkezi Ordu'ya uzaklığı 76 kilometredir. nye 41 kuzey paraleli ve 37 doğu meridyenleri arasında bulunmaktadır.

İlede ok sayıda mesire yeri bulunmaktadır. amlık diye bilinen denize bakan bir yamacın stnde kurulmuş ağalık arazi 4 mevsim ziyareti ekmektedir. Bu alan zerinde yer alan amlık motel bir konaklama tesisidir. akırtepe , şehre hakim bir tepe yer almaktadır ve zellikle pide yapan dinlenme tesisleri burada yer almaktadır. nye kalesi şehrin 10 km dışında kalan bir mekandır. Uzunkum, Karadeniz in en uzun plajlarından biridir ve bu alanda başı eker. Uzunkum,İncekum, inciraltı,ınarsuyu diye bilinen plajlar zinciri halinde kilometrelerce uzanır. Yunus Emre mezarlığı, ozanın bilinen mezarlarından birisi de nye de yer almaktadır. Bir şiirine dayanarak nye de ldğ iddia edilir. ınar, şehir merkezinde yer alan 300 yıldan daha yaşlı bir ınardır. Son yıllarda yıldız taşıma yetkisine sahip otel sayısında artış gzlenmektedir.

nye'de ticari hayat ok canlıdır. nk,Batı'da Samsun ve gneyde Tokat ile bağlantısı vardır. 60 km. gneydeki Akkuş ilesi yeni kurulan aybaşı ve İkizce ilelerinin de her trl bağlantıları (Sosyal,ekonomik,ticari) nye iledir.

Yazkonağı kynde bulunan Yazkonağı mağaraları,mağara turizmi iin gelecek vad etmektedir. Bun nın turizme aılması iin Valilik bir alışma başlatmıştır.

Eski nye'nin Ermeni ve Rumlardan kalan kısmı bu gn yalı diye bilinen yerden akırtepe ye doğru ykselen bir alanda kuruludur. Eski nye evleri bu yerleşkede halen varlıklarını korumaktadır, ve son yıllarda restore edilmeye de başlanmıştır. Eski nye mimarisi bir yandan Osmanlı diğer yandan Rum kltrnden izler taşır. Yalı yerleşkesinde Rum mimarisi egemenken, Kadılar Yokuşu nda Osmanlı mimarisi gzlenebilir. Geniş bir avlu ierisinde yer alan iki katlı, ahşap ve taş ağırlıklı binalar mutlaka bir atıya da sahiptir. Şehrin gbeğinde yer alan Saray Camisi bir Seluklu eseri olup halen hizmet vermektedir. Zarif tek bir minareye sahip uzun bir camidir ve kubbe iermez.

Daha fazla bilgi iin
http://www.unye.com/
http://www.unye.org/
http://www.unyeses.net/utaniyalim.htm

vmf-214 ()

Photo Information
Viewed: 4421
Points: 6
Discussions
  • None
Additional Photos by ender artur (enderartur) Silver Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 45 W: 0 N: 37] (216)
View More Pictures
explore TREKEARTH