Photographer's Note

Safranbolu is in the city of Karabk and it is only 8 kms from the city center.It's been a host to Phrygian,Persian,Rome and Byzantine Empire,Ottoman Empire.In 1196 Safranbolu was captured by Seljucks,became a Turkish town and called as "Zalifre".
During the Ottoman time it was called Borglu-Bolu and at last,because of the plant,Safran,which is only grown at this area it was called Safranbolu.
In 1975 the town hall decided to protect preserve Safranbolu.In 1976 the Ministry of Culture did the same thing and in 1994 the UNESCO organization called "Organization of World Heritage Cities" declared Safranbolu to be a heritage.
In Safranbolu there are 1134 cultural art works wich are protected by the Ministry of Culture and these make the %3 of the whole country.
Safranbolu Hauses,which take you to the past as soon as you enter show lots of clues about the traditional life and culture of Turkish society.
Since the beginning of 90's these houses have been changed into touristic places,they have been restorated and become hotels and restaurants.
---------------------------------------------------
Safranbolu,Musalla mahallesindeki Kileci Hacı Mehmet Efendi tarafından yaptırılmış yzyirmidrt senelik Kileciler konağı.

Safranbolu Karabk ilinde bulunmakta ve şehir merkezine uzaklığı sadece 8 km dir.Blgedeki bilinen ilk medeniyetler Hititlerin komşuları olan Gaspalar ve Zalpalardır.Blgede sırası ile Hititler, Frigler, dolaylı yoldan Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar (Pondlar), Romalılar (Bizans), Seluklular, obanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlılar egemenlik kurmuşlardır.1196 yılında şehir Selukluların eline geerek "Zalifre" adını almıştır.Safranbolu 14. yzyılın ortalarında ilk defa Osmanlı kontrolne gemiştir ve bu tarihten 1416'da tamamen fethedilene kadar Osmanlı Devleti ile Candaroğulları arasında bir sınır blgesi olmuştur. Blgeye Osmanlılar Yrkan-i Taraklı olarak bilinen ok sayıda Trkmen gebeyi yerleştirmeye alışmıştır ve şehrin ismi bu dnemden sonra Taraklı Borglu veya kısaca Borglu ve Borlu olarak adlandırılmıştır. 18. yzyılın ortalarında Zağfiran Borlu kullanılmaya başlanmıştır ve daha sonra 19. yzyılın ortasında kısa bir sre iin Zağfiran Benderli kullanılmıştır fakat 19. yzyılın son eyreğinde Zağfiran Bolu olarak değişmiştir.En son olarak ise;bu blgede yetişen nadide Safran bitkisinden dolayı,Zafranbolu ve daha sonra Safranbolu şekline dnşmştr.
Kltr ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yksek Kurulu'nun 1975 yılında şehri kentsel sit alanı ilan etmesi akademik evrelerin ilgisini ekmiş ve bu ilgi zamanla Trkiye dışına da taşmıştır. Turistlerin ilgisi ile 90'ların başından itibaren kk ve orta lekli turistik tesislerin oluşumu başlamıştır ve bu sayede terk edilen konaklar otel ve lokanta gibi yapılara dnşmş, anıtsal eserler restore edilmeye başlanmış ve unutulmakta olan el sanatları tekrar canlanmıştır.
UNESCO'nun 17 Aralık 1994'de Dnya Miras Listesi'ne aldığı Safranbolu,mze kent durumundadır.

Photo Information
Viewed: 2177
Points: 8
Discussions
  • None
Additional Photos by ender artur (enderartur) Silver Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 45 W: 0 N: 37] (216)
View More Pictures
explore TREKEARTH