Photographer's Note

Sakarya zaferinin anısına Kaymakam Hurşit Bey tarafından 1923 yılında yaptırılmıştır.Sekizgen bir temel zerine ahşap mimari biiminde katlı olarak inşa edilen kule,1960 yılında restore edilmiştir.2001 yılında tekrar restoresi sırasında yanan kule aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.
Kulenin yapım aşamasında hoş bir anısıda bulunmaktadır. Anı dnemin kaymakamı Hurşit bey ile Trk ustalar arasında gemiştir. Hurşit bey Trk ustaların Ermeni ustalar gibi hızlı alışmadıklarını grmş ve Trk ustalara sormuştur: Sizler neden diğer ustalar gibi hızlı alışmıyorsunuz. Onlar sizden daha abuk hareket ediyorlar bunun sebebi nedir?

Trk ustalarda bu soru zerine Kaymakam Hurşit beye: Kaymakamım diğer ustalar şarap iip geliyorlar bu nedenle şmyorlar.Biz şarap imediğimiz iin şyoruz ve yavaş alışıyoruz.Bunun zerine Hurşit bey bir srahi pekmez getirterek ustalara şyle demiştir:

"Ustalar bizim şarabımızda pekmezdir.Sizde bunu iin.Bylece şmez ve daha hızlı alışırsınız" demiştir.
-----------------------------------------------------
BU YAZI GYNK KAYMAKAMLIĞININ RESMİ SİTESİNDEN ALINMIŞTIR.......

Photo Information
Viewed: 3989
Points: 20
Discussions
  • None
Additional Photos by Mehmet Kemal Mert (KemaLMerT) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 841 W: 50 N: 879] (12048)
View More Pictures
explore TREKEARTH