Photographer's Note

Menemen Olayı'nda şehit edilmiş Asteğmen Kubilay, kır bekisi Hasan ve mahalle bekisi Şevki'nin anılarını ebedileştirmek maksadıyla, Cumhuriyet gazetesi ve daha ziyade gazete yazarı Nadir Nadi'nin girişimleriyle bir anıt yapımı iin yurt apında bir yardım kampanyası başlatılmıştır. Kampanya byk ilgi grmş ve oluşturulan fonda anıt yapımı iin gereken para kısa zaman iinde toplanmıştır.
O dnemki meclis başkanı Kazım zalp Paşa tarafından bir anıt komisyonu toplanarak, proje yarışması dzenlenmiştir. Yarışmada, heykeltraş Ratip Aşir'in projesi birinci seilmiştir.
Anıtın yapımına 1934 yılında başlanıp 1 yıl iinde tamamlanmıştır.
Anıt, birbirine kenetlenerek ykselen 3 adet pembe renkli granit stundan oluşmaktadır. Ortadaki uzun stun Kubilay'ı, sağdaki ve soldaki stunlar Beki Hasan ve Şevki Bey'leri temsil etmektedir. Anıtın n yznde şehitlerimizin adları, adların altında memleketleri, doğum ve lm yılları yazmaktadır. Bu yazıların stnde Atatrk'n Genliğe Hitabesi'nin bir blm yazar. st planda ise, elinde mızrağı olan, ufka bakan ve antik yunan heykellerini ağrıştıran tuntan bir heykel yer almaktadır.
Bu anıt şunu sembolize etmektedir: şehidimizin atığı yolda, Trk genliği her seferinde irticanın karşısında duracak; irticaya karşı daima gl ve mcadele halinde kuşaklar boyunca saf tutacaktır.
Anıtın arka yznde kabartma harflerle "inandılar, dğştler, ldler." ve "Bıraktıkları emanetin bekisiyiz." szleri yer alır. Bu yzlere paralel diğer yzlerde 1934 tarihi ve Ratip Aşir'in ismi yer alır.
Anıtın iki tarafından merdiven iner. evresi ağalandırılmış ve imenlik alanlarla yeşillendirilmiştir. Taşlı bir yol anıt evresinde dolaşır, dz devam ederek, Menemen Garnizon Şehitliği ve Şehitler Korusu'nun ortasından dz devam ederek Nizamiye kapısına kadar devam eder. Yolun kenarları am ağalarıyla kaplıdır. Anıta karşıdan bakıldığında, solunda da byk bir imenlik alan vardır. Anıtın nnde de trenler iin yapılmış 30-40 kişilik bir tribn yer alır.
Anıt her gn saat 08.00-18.00 saatleri arasında ziyarete aıktır. Araba park yeri vardır, askeri nizamiye olduğundan sıkı kontrolden geirilen aralar ieri alınmaktadır.

Photo Information
Viewed: 2322
Points: 34
Discussions
Additional Photos by Rabia Iffet (amazon) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1338 W: 57 N: 1882] (12112)
View More Pictures
explore TREKEARTH