Photographer's Note

EFE' LER DİYARI ... BOZDAĞ

ANADOLU yarım adası cografi yapısı itibarıyla dağlık alanların cok olduğu, dnyada ender rastalanacak doğal zelliklere sahip bir yre. Asırlardır değişik medeniyetlere vatan olması dolayısıyla da ayrı bir değere ve kltrel miras sahip. Bazı blgelerde denizlere dikine uzanan dağlık alanların aralarındaki vadiler,bazı blgelerde ise yalcın dağların doruklarına yakın alanlarında, adına YAYLA denilen yerleşkeler, bu gzel toprağa ok daha farklı kltrel ve sosyal zenginlikler de katıyor.

Ege blgesi iindeki yaylaların iinde bir yayla var ki ona zel bir sayfa acmadan edemedik. Blgenin sıcak iklimi iinde, EGE alpleri gibi bir hava yaratan BOZDAĞ silsilesi ve bu silsile zerindeki BOZDAĞ, bugun sizlerle paylaşacağımız şirin bir belde. demiş ve Salihli ovaları boyunca seyahat edenlerin hemen dıkkatını ceken ve yaz ortasına kadar doruklarından kar eksilmeyen BOZDAĞ ( 2.159 m) eteklerinde, yeşil bir doku iinde yer alır BOZDAĞ kasabası.

Bu şirin beldeye demiş ve Salihli zerinden ulaşılır. Bozdağa ulaşmak iin yola ıkanlar, her iki noktadan hangisini tercih ederlerse etsinler farklı bir gzellik karşılar onları Salihli zerinden gidenleri,tarihe zenginliğiyle n salmış olan KARUNun dillere destan baskenti SARDES, demişi tercih edenleri ise, yıllarca efelere mesken olmuş kk ky ve kasabalar, T.C nin kurtuluş savaşında, işgale karşı ilk kurşunun, ilk direnişin gercekleştiği anılar ve o yıllara aıt huzun kokan hatıralar karşılar.

Ege Alplerine demişden tırmanmaya karar verenlere, yolunuz uzerındeki,Osmanlı Beylikler dnemimin başkentlerinden olan BİRGİye mutlaka ugrayın deriz. Sokaklarına varana kadar tarih kokan bu gzel beldeyi gezmeye başlamadan, ınar ağalarının altındaki kahvelerde soluklanıp,tarihi dokuyu da koklayarak bir bardak ay iin nce. Birgideki en nemli yapılardan olan akır Ağa Konağı ilk uğrayacağınız mekan olsun. Dnemi iinde, yrenin nemli şahsiyeti olan akırağanın sahip olduğu bu konak, 1761 yılında yapılmış ve o dnemin en nemli yapısıymış. Binanın iinde, bir odanın iki duvarında karşılıklı eski İstanbul ve eski İzmir resimleri yer alıyor. akır Ağa, İstanbuldan Birgiye gelen karısının, İstanbulu zlemesi zerine, odalardan birinin duvarına yapılan bu İstanbul resmi, izleyenlerde cok farklı duygular uyandırıyor ve adeta bylyor. Kltr Bakanlığının, restore ettirdiği konak olduka iyi durumda. Birginin geneline bakıldığında ise, insan bir an iin zamanda geriye gittiğini hissediyor. Burası sanki bir aık hava mzesi. Evlerin oğu 18 ve 19. yzyıldan kalma. Birgideki yapılar koruma kapsamında olduğu iin, Osmanlı Dneminin tm mimari zelliklerini burada grmek mmkn.

Bu tarih kokan şirin kasabayı geride bırakıp da Bozdağ yoluna doğru tırmanmaya başladığınız da, Odemiş ovası olanca gzelliğiyle ve adeta bir kartpostala bakar gibi gzlerinizin nne geliyor. Birgiden başlayan yolculuk sonrasında bir saat daha yol alıyor ve 1.150 m ykseklikteki Bozdağ kasabasına geliyorsunuz. Bozdağ, Manisa ve İzmir İl sınırlarının kavuşma noktasında yer alıyor. evre dokusunun değişmeye,yeşil tonların artmaya,havanın serinlemeye başaladığı anda Bozdağa da geldiğinizi anlıyorsunuz.Farklı bir heyecan ve coşku iiniz kaplıyor.

Bozdağa ilk yerleşenler Lidyalılar .O dnemlerdeki adına da Tmolos derlermiş. Lidyalılardan sonra İranlılar buranın tadını ıkarmış. Fatih Sultan Mehmetin burada bazı eğitimler aldığı ve dinlenmek iin buraya sık sık uğradığı rivayet ediliyor. Yrede ceviz, kestane, elma ve de en ok patates yetiştiriliyor. Bu rnlerin tamamı Ege Blgesinde meşhur. Bozdağda, binin zerinde kişi yaşamını devam ettiriyor. Yazın yazlıkılar nedeniyle nfus artıyor. Kasabanın hemen st kısmında kestane ve am ormanlarının arasında Milli Parklara ait olan Mermeroluk dinlenme yerinin ınar ağaları ve Bozdağın doruklarından gelen suyu mre bedel. Ege blgesinde ilk kar bu yreye dşyor ve en son da buradan kalkıyor.yle ki, Haziran ayı ortasına kadar doruklardan kar eksilmiyor. 2006 kış sezonunda acılan Bozdağ Kayak merkezi kış sporlarına meraklı olanların vaz gecemediği uğrak yerlerınden birisi. Doğa sporları ve zellikle de Dağcılık merakı olan sporcuların da hi boş bırakmadıkları bir yer Bozdağ.Ege blgesinde kar zeminli alanların ok olmadığı dşnlrse dağcılık kış eğitimi almak iin bulunmaz bir yer .Dağın bir yerinde bir şahıs tarafından aılan bir kar kuyusu sayesinde her zaman kar bulabilmenin mmkn olduğu syleniyor.


Ne Yenir ?
Patatesli peynirli KATMER, yrede yapılan kpk helvası

Yapmadan Ayrılma :
Bozdağ kayak tesisleri,Bozdağ zirvesi, ve Glck' grmeden, kasaba iindeki fırında zel yoğurt mayası ile mayalanmış ekmek ,Kpk helvası,torba yoğurdu ve peynir,patates,elma ve bozdağın zirvelerinden toplanan kekik satın almadan dnmeyin...

Photo Information
Viewed: 24101
Points: 6
Discussions
Additional Photos by Devrim KASAP (dewo) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 56 W: 2 N: 54] (449)
View More Pictures
explore TREKEARTH