Photographer's Note

Old Town Edinburgh is today a top rated tourist attraction and is being much advertised by its ghosts, ghouls, dungeons and other gothic elements. Its turbulent history is full of tales of horror and terror which mainly compirse graveyard diggers, body snatchers, pirates, witches and witchcraft, plague, burnings on the stake, beheadings, hangings, gore, torment and torture of every kind and blood and blood and blood.
And those buildings were witnesses to all those terrible days, and they are now telling all these stories with witty humor and mockery (what kinda' grandfathers we had!). Here i have a limited place to write down these stories which most of them are fun to hear, so you should better go and check some books of history and paranormalities about Scotland, Edinburgh in particular.

......

Eski Edinburg şehrinin burada grlen duvarları, gnmzde turistlere anlatılan bir ok hayaletli hikayeye tanıklık ve ev sahipliği yapmış. O kadar kanlı bir tarihleri var ki, kendileri bile buna şaşıyor. Mezar hırsızları, yer altı şehirleri, zindanlar, korsanlar, cadılar, kazıkta yakmalar, ipte sallandırmalar, kafa kesmeler, cinayetler, veba salgınları, hortlaklar, hayaletler ve akla hayale sığmayacak bilimum işkence ve ldrme şekilleri ile dolu, aslında yaşanması berbat olacak ama dinlemesi eğlenceli hikayeler bunlar. Onlar da insanın doğasındaki bu dehşet merakını ok başarılı bir şekilde kullanıp turizmi her daim canlı tutmayı biliyor.

Photo Information
Viewed: 2343
Points: 40
Discussions
Additional Photos by Deniz Taskin (rigoletto) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3085 W: 400 N: 6725] (34279)
View More Pictures
explore TREKEARTH