Φωτογραφίες

Photographer's Note

Pałac w Czerniejewie – pałac Lipskich – znajduje się na pσłnocnym skraju miasta, połączony z nim długą aleją, wzniesiony w latach 1771-1775 dla Jana Lipskiego według projektu architekta Ignacego Graffa. Pałac pierwotnie pσźnobarokowy, piętrowy z dwoma skrzydłami i dwoma dziedzińcami.

Pałac wielokrotnie przebudowywany. Pierwsza przebudowa, z lat 1789-1790 i pσźniejszych, przeprowadzona prawdopodobnie według projektu Kamsetzera nadała pałacowi charakter neoklasyczny, a polegała, między innymi, na dodaniu czterokolumnowego portyku z tympanonem wysuniętego znacznie przed linię elewacji. Portyk umożliwiał kryty dojazd pod samo wejście i dodał rezydencji okazałości. Inne elementy tej przebudowy to gruntowna rearanżacja wnętrz. Powstał wtedy, na osi głσwnej pałacu, na parterze, wsparty na kolumnach salon (sala terrena, tzw. grota pompejańska), a nad nim, na piętrze, dwukondygnacyjna, nakryta spłaszczoną (pozorną) kopułą sala balowa ozdobiona pilastrami. Te zmiany spowodowały dodanie ryzalitu na fasadzie ogrodowej pałacu.

Przebudowa z lat 1926-1928 przeprowadzona przez architekta Juliusza Nagσrskiego polegała na rozbudowie wschodniego skrzydła pałacu i połączeniu głσwnego budynku z oficyną wschodnią za pomocą galerii. Oficynę zachodnią połączono galerią z pałacem w latach 1980-1982, podczas prac restauracyjno – remontowych.

Pałac w czasie wojny użytkowany był przez Niemcσw, dlatego zabudowania przetrwały w stanie nienaruszonym. Wnętrza i wyposażenie uległy znacznemu zniszczeniu w końcowym okresie wojny. Od wyzwolenia do 1977 r. siedziba domu dziecka, pσźniej przejęty i wyremontowany przez PGR Żydowo z przeznaczeniem na hotel i centrum konferencyjne. Obecnie rσwnież pełni tę funkcję.

Nobody έχουν(ει) επιλέξει αυτή τη σημείωση ως χρήσιμη

Photo Information
Viewed: 1269
Points: 0
Discussions
  • None
Additional Photos by Krystyna Zofia (krysia) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 360 W: 27 N: 258] (4222)
View More Pictures
explore TREKEARTH