Photographer's Note

BALIKLI GL, (Aynzeliha ve Halil-r Rahman Glleri):
Urfa şehir merkezinin gneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında dştğ yer olarak bilinen bu iki gl, kutsal balıkları ve evrelerindeki tarihi eserler ile Urfanın en ok ziyareti eken yerleridir. İbrahim Peygamber, devrin zalim hkmdarı Nemrut ve halkının taptığı putlarla mcadele etmeye, tek tanrı fikrini savunmaya başlayınca, Nemrut tarafından bugnk kalenin bulunduğu tepeden ateşe atılır. Bu sırada Allah tarafından ateşe "Ey ateş, İbrahim'e karşı serin ve selamet ol" emri verilir. Bu emir zerine, ateş suya odunlar da balığa dnşr. İbrahim bir gl bahesinin iersine sağ olarak dşer. İbrahim'in dştğ yer Halil-r Rahman gldr. Rivayete gre Nemrut'un kızı Zeliha da İbrahim'e inandığından kendisini onun peşinden ateşe atar. Zeliha'nın dştğ yerde de Aynzeliha Gl oluşmuştur. Her iki gldeki balıklar halk tarafından kutsal kabul edilerek yenilmemekte ve korunmaktadır. Eski bir rivayete gre, Anadolu toprakları tm işgal durumuna dşerse bu kutsal balıklar melek asker olup kurtuluş savaşlarına katılacak deniliyor. Kutsal balıklara da askerbalık deniliyor.
Kaynak: www.tr.wikipedia.org

RIZVANİYE CAMİ:
Halil-r Rahman Gl'nn kuzey bitişiğindeki camii, 1716 yılında Rakka valisi Rızvan Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Camiin geme ve kakma tekniklerinde yapılmış ahşap kapısı zerinde yer alan panolardaki bir saksıdan ıkan dallar ve Rumili kompozisyonlar, XVIII. yzyıl ssleme zelliklerini yansıtır. İnşa tarihinden kalmış olan bu kapı, ahşap sslemeli olmasından dolayı Urfa camileri iinde tek rnektir. Halk arasında " Zulmiye Camii " " Rıdvaniye Camii " olarakta bilinmektedir.
Kaynak:www.urfakultur.gov.tr

BALIKLI GL (LAKE WITH FISHES-LAKES OF AYNZELİHA AND HALİL-R RAHHMAN):
These two Lakes to the soutvest of the city known as the spot where Abraham fell into the fire. The spot is known as Halil-r Rahman lake where Abraham fell into the fire. According to the legend Nimrods daughter Zeliha believing in the new creed of Abraham, cast herself after him into the fire. The spot where she fell is now lake Aynzeliha. The fishes in both lakes are considered sacred and no edible by the people and protected. These places in Şanlıurfa have been visited by visitors from all over the world.

RIZVANİYE CAMİ(RIZVANİYE MOSQUE):
This mosque, along the northern shore of Lake Halil-r Rahman, was built in 1716 by the Ottoman Governor of Rakka, Rızvan Ahmet Pasha. Three sides of the courtyard are surrounded by the rooms of the Medrese (theological college). This mosque to has a rectangular plan, and is covered by theere domesranged alng the wall containing the mihrap or niche showing the direction of Mecca. The place of conggregation, in there sections, is covered by there domes flankedn the east and west by half domes.
From: www.urfalilar.org.tr

Technique:
Camera : Nikon D300
Date : Feb 01, 2009
Time : 17:12
Lens : Nikon NIKKOR AF-S 17-35mm f/2.8D IF-ED
Filter : B+W 77mm 010 UV-Haze 1x
ISO :100
Aperture : f/8
Shutter :2 Sec
Focal Length:20mm
Digital Vari-Program: Manuel
Metiring Mode: Pattern
Exposure Comp. :-0.7 EV
White Balance +/- : Auto
AF Mode : AF
Flash : No
Tripod:YES

Photo Information
Viewed: 2537
Points: 70
Discussions
  • None
Additional Photos by ALI RIZA DEMIR (ALIRIZA) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3007 W: 71 N: 3033] (16423)
View More Pictures
explore TREKEARTH