Photographer's Note

Ayna kırılmasının uğursuzluk getirdiği inancının temeli ilk aynanın yapılışından bile nceye, ilk ağ insanına kadar uzanır. Su birikintisinde kendi yansımasını gren insan, bunu kendi ruhu sanıyordu. Suyu bulandırıp, grntsnn kaybolmasına neden olanları da dşman biliyordu.

İlk ayna kullanımına ise eski Mısır devletlerinde rastlanır. Bu aynalar gnmzde kullandıklarımızdan farklı; pirin, bronz, gmş ve hatta altın gibi metallerden yapılmış ve ok iyi parlatılmış yzeylerdi. Dolayısıyla kırılmaları mmkn değildi. İnsanoğlu, parlak yzeydeki yansımayı kendi ruhunun bir parası olduğuna inanmaya devam etti.

Bu inan, cam gibi kırılabilir malzemeler kullanılmaya başlandığında da devam etti. Ancak cam kaplar kırılabiliyordu, o zaman da iindeki ruhun bir parası ruhu terk ediyordu.

Romalılar ise bu uğursuzluğu 7 yıl olarak belirlediler. nk onlar hayatın her yedi yılda bir kendini yenilediğine inanıyorlardı. Cam kırılmasıyla tahrip olan ruh ve dolayısıyla beden, yedi yılda kendisini tamir edeceğine inanıyorlardı.

SantralIstanbulun hediyelik eşya mağazasında, duvardaki dekoratif aynadan bir grnt

.................

Breaking a mirror is considered to bring bad luck almost since ancient times. The origin of the superstition comes from antiquity; where human first see his own reflection on waterholes and take it as his soul. Anyone, who makes waves on water and cause the reflection to be lost, is considered to be an enemy.

First mirror was used in Egyptian times, shiny surfaces made of brass, bronze, silver, even gold and they were not fragile. Then, fragile materials such as glass were used for reflections. For all those times, human believe to see their own souls in the reflections. But glass was fragile; and breaking it would also break the soul into pieces.

According to the superstition, bad luck lasts in years. This originates from Romans who believe that life regenerates itself for every seven years. A person, who breaks a mirror, would destroy his soul and consequently his body and would only able to renew himself after seven years

Taken in gift shop of SantralIstanbul, a decorative mirror on the wall

Photo Information
  • Copyright: Burcu Yakartas (burGu) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 506 W: 86 N: 853] (4840)
  • Genre:
  • Medium:
  • Date Taken: 2008-07-12
  • : f/4, 1/100
  • More Photo Info: view
  • : , Workshop
  • Date Submitted: 2008-11-27 11:43
Viewed: 3594
Points: 48
Discussions
Additional Photos by Burcu Yakartas (burGu) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 506 W: 86 N: 853] (4840)
View More Pictures
explore TREKEARTH