Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools
Old 05-30-2009, 06:46 PM
Polonaise's Avatar
Polonaise Polonaise is offline
TE Expert

Default The reactions to this photo - part !

Photo Information

Copyright: George Grabarczyk (Polonaise) (18534)
Photo Version: Original Version
Original Date Submitted: 2008-01-17 6:41
Viewed: 718

avene, bantonbuju, Traczewska, ninaL, faubry, zmey, Floydian, kdialyna, bombilla, euryan, Clairedelune, manub, Dpbours, xuaxo - has marked this note useful

Discussions
To xuaxo: North Korea, 2008. Polonaise 1 01-30 05:50
To zmey: that we (USSR) are the best Polonaise 2 01-17 18:08
To Ber: podroz w czasie... Polonaise 1 01-17 17:34
To Traczewska: jeden but na wysokim obcasie Polonaise 3 01-17 10:57
To faubry: Times of rubbish and nonsense !!! Polonaise 2 01-17 09:56
To jasmis: Mop ??? Polonaise 1 01-17 09:13
To ninaL: mam skojarzenia brzydkie !!! Polonaise 1 01-17 08:45
To avene: 1984 Polonaise 1 01-17 08:04

Critiques

bantonbuju (41040)
[2008-01-17 7:30]

sh...! man
nawet nie pamiętam, czy klokolwiek kiedykolwiek używał aparatσw na ulicach w tamtych czasach, nawet tutaj, u nas, w naszym przedmurzu jedynej szczęśliwości dziejowej i społecznej...ale co tam, byli tacy co przemycili kilka chwil i ujęć z tamtych stron i tamtych dni...
klasycznie piękna kompozycja gdzie liderzy przytłaczają swoją niedoścignioną wielkością...
niezłe...
pozdr. j.

avene (3067)
[2008-01-17 7:38]

you know, a part of me is actually glad that I got to experience that joke of the state - the "mighty" USSR, now I know that surviving there was an excellent exercise in creativity. and you're right, trying to buy something was a constant adventure, but actually getting something, as banal as bananas, was a reason for celebration. "1984" is child's game, particularly compared to how the three Baltic countries were treated.

I find that your photo perfectly illustrates the imposed relationship between "leaders" and "mortals" - the "leaders" were always portrayed larger that life, all-knowing and having saint-like morals. I like a lot this blast from my past. nicely implied that letting the dog to "express" itself right there was a way to show what we actually thought about all that mess.

thanks.
Kristine

Traczewska (4517)
[2008-01-17 8:25]

W bardzo slynnym dokumencie Andrzeja Fidyka z Korei Pn. jest taka przejmujaca scena jak po przejsciu przez glowna Aleje Miasta Wielkiego Niekonczacego sie Pochodu, tanczacych dzieci, wiwatujacych gimanstyczek, ludzi pracy z kwiatami.. wszystkich skandujacych glosno w jednostajnym rytmie pozdrawiajacym Rzadzacego.. pozostaje pusta ulica i jeden but na wysokim obcasie, ktory w ferworze Demonstracji komus spadl ale tlum pociagnal go do przodu i ani przystanac ani zawrocic sie nie udalo..
Przypomina mi sie ta scena widzac kontrast tej ulicy - przepysznych konterfektow i rzeczywistosci ulicy odartej ze zludzen.
Stare ale jare?? :)
z pozdrowieniami, Agnieszka

ninaL (14225)
[2008-01-17 8:29]

Pierwsze pytanie Grazki : czy pies na to sika ? ;))))))))))))))))))))
Sorka, juz takie mam skojarzenia brzydkie.
Oj, nie mam zdjec z tej epoki, zaluje, ze nie robilam, a przecie smienke mialam w szufladzie od trzeciej klasy, taka bylam. Ale tylko w szufladzie !
Mam troche dokumentalnych z roku 1990 (postkomuna, i inna bajka) ale na negatywach ino narazie...Trzeba bedzie wyjac je kiedys...
Dobry dokument, unikat.
Pozdrawiam. Grazka.

jasmis (33012)
[2008-01-17 9:06]

Kobiecninka z mopem jest genialna na tym tle. Super. I znσw nie wiem po co tu jestem.
Pozdrawiam.

zmey (2865)
[2008-01-17 9:19]

hi there, george!

heh. another great trip down the memory lane... regardless what the photography experts here say: i like this essence of the great "old country" expressed by the scale of the lady agains the great portraits of the great leaders of the great country. all comrades are equal, but some comrades, oh well... are more equal than others... for the greater good man, for the greater good!

that and your photo aside, i'd like to mention that within the USSR there was quite a variety in terms of strictness of political regime and state supervision as well as economic well-being. the baltics had it "the easiest" i guess (discounting the fact that significant portion of the population was deported and eliminated right after WW2 and right before it). we (in Latvia) even HAD meat in our stores in the 70-ies and 80-ies. we even could buy a WHOLE KILO of it... lithuania had it even better. i remember being woken up at 3am by my parents to drive 100km to the "nearby" lithuanian town on sunday morning because the produce choices were so much better there at the time... i hated thos trips though :)

on a different note, the life in near-the-border towns must have been much harder. i imagine, also military presence in lviv must have been much more prominent than in latvia, for example.

as to "it being over": who knows... bielorussia pretty much "still has it". russia? hmm... who knows what might happen to that country... check out its history. i hope it does not repeat itself.

cheers and thanks again
kristaps

p.s. funny, i remember how at school we were taught that we (USSR) are the best in the world and basically all greatest science inventions in the world were actually invented earlier by some russian peasants way before the 'official' invention date in the west.

michiels (3722)
[2008-01-17 12:08]

hello George,

a surrealistic photo ... very well seen. it tells a whole story. I can imagine how you felt in Russia. it must be really strange, you express that very good in your note ! very different from the countries we know.
greetings, inn

kdialyna (2408)
[2008-01-17 12:28]

The dogs cover their s..t because they smell.
And the leaders see you and look like as if they say to you: "don't take out our s..t other way we will punish you".
I think everywhere is more or less the same.
The fascists always have the same faces.
Thank you George.
Kostas

Ber (5774)
[2008-01-17 12:53]

Jak moglam myslec ze nie byles na wschodzie i to tak dawno?! A wiesz, ze tam niewiele sie zmienilo! Podroz tam to jak podroz w czasie...
Pozdrawiam

polter (3593)
[2008-01-17 23:10]

Te faktury pionowe przywiodły mi na myśl jedno skojarzenie: tektura falista. Działa tylko w jedną stronę - znaczy trzyma się sztywno do czasu. A potem już nie, bo w końcu to jednak tylko tektura...
A pani okazuje się być z pieskiem. W pierwszym odruchu pomyślałam, że pani ma w ręce mopa do mycia czy odkurzania zasłużonych facjat - tylko z kijem za krσtkim ;)))). W tamtych czasach nic by mnie nie zdziwiło :(((
Pozdrawiam optymistycznie
Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules