Photographer's Note

May 22: Haines, AK

I like taking photos of flying flags. While we were waiting for our next excursion, there was a very light breeze and I remember trying hard to get the Dutch flag on the stern of the Noordam just right. And I dedicate this photo to our Dutch friends Lars, Rob, & Gerrit. I will also use this opportunity to quote excerpts from the information panel in the waiting area (see WS photo Waiting for Excursions) about the history of the place:

Jilkaat Aan:
Chilkat & Chilkoot Territory
Chilkat and Chilkoot Tlingits thrived here in Jilkaat Aan centuries before Euro-American settlement. The coastal landscape, with its mild climate and rich natural resources, encouraged development of advanced artistic traditions and complex social structure. These elements also fostered expansion and protection of a vast territory.
The Tlingits, expert traders, navigated their large dugout canoes for days in every direction. They also controlled overland routes and exchanged goods with their Interior trading partners. When European ships arrived in the 1700s sea captains offered guns, tools, and commodities for bales of plush arctic fox pelts acquired from the north. The Tlingits astutely served as middlemen between these outside traders and the peoples of the Interior and further multiplied their wealth.

The workshop for this entry includes:
Waiting for Excursions: A view of the "Shore Excursions" waiting area including the interpretive panel about the area. An excerpt from the panel: "You stand at Deishu, 'the beginning and the end of the trail.' This was the head of the 'Grease Trail,' named for the highly valued eulachon fish the Tlingits traded to Interior tribes. Oral accounts tell of a 'little fort' in the vicinity of Fort Seward and this, along with a series of forts to the north, allowed the Chilkats to control the trail."
Onward to Our Next Excursion!: As we were walking to our next excursion, I remembered the words on the sign, "The Chilkoots controlled the regions you see from here, including the rivers in Lutak And Taiya inlets."


Mayıs 22: Haines, AK

Lars, Rob, & Gerrit iin

Dalgalanan bayrakların fotoğraflarını ekmeyi seviyorum. Bir sonraki gezimizi beklerken, ok hafif bir esinti vardı ve Noordam'ın kıınaki Hollanda bayrağını tam doğru almak iin ok uğraştığımı hatırlıyorum. Ve bu fotoğrafı Hollandalı dostlarımız Lars, Rob ve Gerrit'e ithaf ediyorum. Bu fırsatı, bekleme alanındaki bilgi panelinden yerin tarihi hakkında alıntılar iin de kullanacağım (bkz. atlye fotoğrafı Gezileri Beklerken):

Jilkaat Aan:
Chilkat ve Chilkoot Blgesi
Chilkat ve Chilkoot Tlingitleri, Avro-Amerikan yerleşmesinden yzyıllar nce Jilkaat Aan'de yaşıyorlardı. Kıyı topografisi, ılıman iklimi ve zengin doğal kaynakları ile, gelişmiş sanatsal geleneklerin ve karmaşık sosyal yapının gelişimini teşvik etti. Bu unsurlar ayrıca ok byk bir blgenin genişlemesini ve korunmasını da teşvik etti.
Uzman tccarlar olan Tlingitler, byk kazık kanolarıyla her yne gnlerce gezerdi. Ayrıca karasal yolları kontrol ederler ve İ ticaret ortaklarıyla mal alışverişinde bulunurlardı. 1700'lerde Avrupa gemileri geldiğinde deniz kaptanları kuzeyden elde edilen peluş kutup tilkisi postu balyalarına silah, alet ve mallar sundular. Tlingitler, bu dış ticaret tccarları ile İ halkları arasında aracı olarak grev yaptı ve varlıklarını daha da arttırdı.

Bu girişin atlyesinin ieriği:
Gezileri Beklerken: Alan hakkında yorumlayıcı paneli ieren "Kıyı Gezileri" bekleme alanının grnm. Panelden bir alıntı: "Deishu'da duruyorsunuz, izin başlangıcı ve sonu. Bu, Tlingitlerin İ kabilelere sattığı son derece değerli mumbalığı iin adlandırılan Yağ Yolunun başındaydı. Szl tarihler Seward Kalesinin evresindeki 'kk bir kalenin' olduğunu syler ve bu da kuzeydeki bir dizi kalenin yanı sıra Chilkatların yolu kontrol etmesine izin verir."
Gelecek Gezimize, Devam!: Bir sonraki gezimize doğru yrrken, tabeladaki "Chilkootlar, Lutak ve Taiya koylarındaki nehirler de dahil olmak zere buradan grdğnz blgeleri kontrol ediyordu" kelimelerini hatırladım.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 664 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/1000
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 69.80 mm (in 35mm: 385.7 mm)
Date Taken: 2019-05-22 15:53
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 272
Points: 28
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6828 W: 291 N: 14581] (54743)
View More Pictures
explore TREKEARTH