Photographer's Note

As the title suggests, this is the first room on the left as one enters the villa. We can see that restoration efforts are still ongoing.

The restoration of Jeffersons villa is being done in phases. In-depth research precedes all hands-on work, and funding from mostly private sources is secured before the start of a major project. Research, stabilization and investigation were the primary goals of the pre-restoration phase (1985-94). Before restoration could begin a major conservation project was required to keep the house stable and dry. A dual drainage system around the house was installed after the outer brick walls were waterproofed and underpinned with concrete footings, repairing once and for all a number of problems present throughout the houses history. During the first restoration phase (1995-98), window openings were restored to their original size and place, brickwork was conserved or restored using lime mortar and custom-made reproduction bricks, and the roof was restored. During the second restoration phase (1999-2009), interior structural restoration was completed, plaster ground boards and hand-split plaster lath were installed on walls and ceilings, conservation and restoration of both octagonal brick privies were completed, east wing of service rooms was put back together, and further work on the roof was done. During the final phase (2009 - present), restoration craftsmen will work in each room using hand tools to make the neo-classical moldings for walls, ceilings and fireplaces.

The main entry is stitched from two photos. I may have gone overboard with the windows, but it still looks better than totally washed out windows. The workshop photo has a slightly different view through these two adjacent rooms.


Soldaki İlk Oda

Başlıktan da anlaşılacağı gibi, bu villaya girilince soldaki ilk oda. Restorasyon alışmalarının halen devam ettiğini gryoruz.

Jeffersonın villasının restorasyonu aşamalar halinde yapılıyor. Derinlemesine araştırma tm uygulamalı alışmalardan nce gelir ve oğunlukla zel kaynaklardan gelen finansman, byk bir projenin başlamasından nce gvence altına alınır. Araştırma, stabilizasyon ve inceleme, restorasyon ncesi aşamanın temel hedefleriydi (1985-94). Restorasyon başlamadan nce, evi sağlam ve kuru tutmak iin byk bir koruma projesine ihtiya duyuldu. Dış tuğla duvarlar su geirmez hale getirildikten ve beton tabanlarla desteklendikten sonra evin etrafına ift bir drenaj sistemi kuruldu, bir kez ve evin tarihi boyunca ortaya ıkan tm problemleri giderdi. İlk restorasyon aşamasında (1995-98), pencere aıklıkları orijinal boyutlarına ve yerine geri getirildi, kire harcı ve ısmarlama tuğlalar kullanılarak tuğla konservasyonu yapıldı veya onarıldı ve atı restore edildi. İkinci restorasyon aşamasında (1999-2009), i yapısal restorasyon tamamlandı, duvarlara ve tavanlara sıva yer tahtaları ve elle blnmş sıva tesisatı yapıldı, her iki sekizgen tuğla helanın koruma ve restorasyonı tamamlandı, doğu kanadında servis odaları tekrar bir araya getirilip atı zerinde daha ileri alışmalar yapıldı. Son aşamada (2009 - gnmz), restorasyon ustaları duvarlar, tavanlar ve şmineler iin neo-klasik kalıpları yapmak iin her odada el aletleri kullanarak alışacaklardır.

Ana giriş iki fotoğraftan dikilmiştir. Pencerelerde biraz abartmış olabilirim, ama yine de tamamen silinmiş pencerelerden daha iyi grnyor. Atlye fotoğrafı, bu iki bitişik odanın iinden biraz farklı bir manzaraya sahip.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: Tokina AT-X 116 PRO DX 11-16mm F2.8
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 1221 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/125
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 11.0 mm (in 35mm: 16.0 mm)
Date Taken: 2019-04-06 15:36
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 479
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6746 W: 291 N: 14417] (54067)
View More Pictures
explore TREKEARTH