Photographer's Note

After a breakfast meeting in New Wilmington, I was headed to school when I saw these corn shocks in a field belonging to an Amish farmer. Here is what Dutchman News says about corn shocks:

One of the most well-known ways of taking in corn is through shocking it. The first step is for the farmer to drive his team of horses, pulling a machine called a binder which cuts the cornstalks off close to the ground. The binder then makes bundles of corn which must be gathered by hand and stacked up in a teepee-style pile. Although the cornstalks are now dry, the corn is probably not dry enough to be stored safely. The whole idea is to prevent the corn ears from falling on the ground and absorbing moisture. When the corn is dry, it will be gathered on a wagon and either shucked by hand or run through the corn picker.


Kışın Mısır Şokları

New Wilmington'da bir kahvaltı toplantısından sonra, bu mısır şoklarını bir Amish iftisine ait bir tarlada grdğmde okula gidiyordum. Dutchman News, mısır şokları hakkında şunları sylyor:

"Mısır hasadında en ok bilinen yollardan biri onu şok etmektir. İlk adım, iftinin atlarını mısır saplarını yere yakından kesen bağlayıcı olarak adlandıran bir makineyi ekerek ynetmesidir. Bundan sonra bağlayıcı elle toplanıp kızılderili adırı şeklinde yığılması gereken mısır demetleri hazırlar. Mısır sapları artık kuru olsa da, mısır muhtemelen gvenli bir şekilde depolanacak kadar kuru değildir. Ama mısır koanlarının yere dşmesini ve nemi emmesini nlemektir. Mısır kuruduktan sonra, bir vagon zerinde bir araya toplanacak ya elle koandan ayırılacak ya da mısır toplayıcıdan geecektir. "


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 591 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/500
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 6.82 mm (in 35mm: 37.7 mm)
Date Taken: 2018-02-08 09:39
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 513
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5603 W: 277 N: 11979] (44369)
View More Pictures
explore TREKEARTH