Photographer's Note

Beykoz Korusu ,small forest in Beykoz itself there is a large park on the hillside, and a number of attractive Ottoman fountains.
in history, at the age of Ottoman Sultan Abdulaziz placed a bet on this small forest, with this in mind played backgammon with Abraham Pasha on it according to rumors, and Abraham pasha won the game and became landlord of this area. During II. Abdlhamit 's dynasty ,he annoyed this great place belonged to Abraham pasha and wanted get back this great place , and bought this place from Abraham pasha who was the landlord of Abraham Pasha small forest at those days. Besides, it called "Abraham Pasha OR Avram pasha OR just Avrampasa small forest" at those days. The Avrampasa still in use at a public bus stop name as pictured here. Area is 27.9 hectare wide(69 acres)


Beykoz Korusu ya da Abraham Paşa Korusu, İstanbul'un Beykoz ilesinde yer alan bir korudur. İstanbul Boğazı sırtlarında, Beykoz ile Paşabahe semtleri arasında geniş bir arazi zerine yayılmıştır. Yzlm 27,9 hektardır. Boğaz'a bakan yamalardan başlayarak ilerde Riva'ya kadar uzanır. Doğuda doğal ormanlarla btnleşir.

Koru adını, Mısır Hıdivi Mehmet Ali Paşa'nın yakın adamlarından olan Ermeni kkenli Erem Amira'nın torunu Abraham Paşa'dan almaktadır. Abraham Paşa, dnemin Osmanlı padişahı Abdlaziz'le dostluk kurmuş ve bir rivayete gre padişahla oynadığı bir tavla oyununda galip gelmesi zerine bu korunun bulunduğu geniş araziyi kazanmıştır.

Abdlaziz'in ardından Osmanlı tahtına ıkan II. Abdlhamit, Abraham Paşa'nın İstanbul'da sahip olduğu geniş topraklardan rahatsız duymuş, bu araziyi kendisinden satın alarak, Paşabahe Koyu'na bakan blmn Hrriyet Bahesi adıyla park olarak dzenleyerek halkın kullanımına sunmuştur.

Abraham Paşa'nın mlkiyetindeyken, koru Fransız bahe uzmanları tarafından dzenlenmiş, iinde kşkler, kuşhaneler ve hazuzlar inşa edilmiştir. Trkiye ikliminde doğal olarak yetişmeyen, yurtdışından getirilmiş egzotik bitki ve ağalar dikilmiştir. Koru iinde kk bir tiyatro yaptırılmışsa da, bu tiyatro 1937 yılında ıkan bir yangında yıkılmıştır. İki byk yapay mağara, beş havuz, kayalarla oluşturulmuş 3 yapay ağlayan bulunmaktadır. Havuzlardan birinin iinde kk bir yapay ada vardır.

Gnmzde İstanbul Bykşehir Belediyesi'ne ait olan koru, halkın ziyaretine aıktır. İinde iki otopark, iki kır kahvesi, bir restoran, iki sera, aık spor alanları, ocuk parkı, oturma terasları ve piknik alanları bulunmaktadır. Boğaz tarafından Kocaburun Caddesi ve kuzeyden Kavakdere Caddesi aracılığıyla koruya ulaşılabilir. Koruda bulunan ağalar arasında sekoya, kırmızı yapraklı karaağa ve Japon saforası gibi nadide trler bulunur. Bunların yanısıra ok miktarda at kestanesi, ınar, ıhlamur, meşe, erguvan ve akasya tr de bulunur.

Nobody ()

Photo Information
Viewed: 5694
Points: 4
Discussions
  • None
Additional Photos by Hakki UCAR (xramm) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 278 W: 66 N: 125] (1831)
View More Pictures
explore TREKEARTH