Photographer's Note

YEMEDE YANINDA YAT...
(Zaten bayatlamıyor:))

Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği gemişi, fırını, pişirilmesi, şekli, tadı ve bayatlamayan zelliği ile yalnızca Trkiyede değil dnyada da eşi olmayan ve dilimle satılan tek ekmektir. Yayla kltr gereği hayvancılıkla uğraşan ve ilkbaharda yaylaya ıkan aileler 2-3 gn sren yayla yolculuğu yapmaktaydılar. Bunun doğal sonucu olarak 2-3 gn boyunca bayatlamayan ekmeğe duyulan ihtiya taş fırın ekmeğinin icadına yol amıştır. Yayla kltrnn hakim olduğu her yerde buna benzer ekmekler retilmesine rağmen hibirisi Vakfıkebir Taş Fırın Ekmeği kadar ihtiyacı karşılamamıştır. Gemişi yzyıllar ncesine dayanan bu ekmek bugn lkemizin her yanında retilmesine ve Trabzon Ekmeği olarak bilinmesine rağmen aslına uygun retimin yapıldığı tek yer Vakfıkebirdir. Taş fırın ekmeğini zel kılan pişirildiği fırın başta olmak zere, suyu, odunu, unu, mayası, havası, şekli, ağırlığı ve pişiren ustasıdır. Bu nedenledir ki lkemizin her yanında retilmesine rağmen Vakfıkebir standardı hibir zaman yakalanamamaktadır.

Ekmeğin zellikleri

-Vakfıkebir Ekmeği, tadımlık değil doyumluktur.

-Ekmeklerin byk yapılması sonucu pişirme sresi uzadığından dış kabuk kalın, ekmeğin i kısmı yumuşak, pişkin ve arzu edilen byklklerde gzeneklere sahip olur.

-Ekmeğin bayatlama sresi uzun olur. Uygun saklama koşullarında 5-15 gn kadar bozulmadan saklanabilir. Bu ekmek soğuduktan sonra temiz bezlere sarılı olarak rutubetsiz ortamlarda tahta kutular ierisinde 5-10 gn arasında, kağıda sarılı ve naylon poşete geirilmiş olarak buzdolabında 10-15 gn saklanabilmektedir.

-Tek ekmek olduğu iin rahat taşınır ve saklanması kolaydır.

-Odun ateşinde piştiği ve ekşi maya kullanılarak yapıldığı iin kendine has bir lezzeti vardır. Ekşi maya ile yapılan ekmekler iyi kabarır, ge bayatlar.

-Pişme sresi uzun olduğundan ve iyi piştiğinden dolayı yenildiğinde midede şişkinlik yapmaz.

-Az miktarda isteyenlere kesilerek gramaj ile satılabilir.

-Keskin bıak kullanılarak kesildiğinde ufalanmaz.

Nobody ()

Photo Information
Viewed: 2887
Points: 4
Discussions
  • None
Additional Photos by aziz baykus (baxteraziz) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 170 W: 54 N: 231] (2177)
View More Pictures
explore TREKEARTH