Photographer's Note

Kozan sınırları ierisinde, Kilikya blgesinde bulunan antik kent. evresi mesire yeri olarak kullanılır. Kilikya ovasının nemli merkezlerinden olan Anavarzanın antik kaynaklarda adı Anazarbos, Anazarba, Aynızarba veya Anazarbus olarak geer. Adananın yaklaşık 70 km kuzeydoğusunda, Dilekkaya kyndeki antik şehir, Sunbas ayının Ceyhan ile birleştiği yerin 8 km kuzeyinde ada gibi ykselen bir tepe zerindedir.

Kentin Roma İmparatorluk Devri ncesi tarihi hakkında hemen hemen hibir bilgi yoktur. M 19. yılında İmparator Augustus tarafından ziyaret edilen kent "Anazarbus yanındaki Caesarea" diye anılmaya başlamıştır. Anazarbus veya Anabarzus adının esasen kente hakim olan ve ukurova dzlğnn en arpıcı fiziki oluşumlarından biri olan 200 metre yksekliğindeki kaya ktlesine ait olduğu ve belki Eski Farsa Na-barza ("Yenilmez") adından tahrif edildiği dşnlebilir.

Anavarza Roma İmparatorluk Devrinin ilk iki yzyılı boyunca byk bir varlık gstermemiş, Kilikya başkenti Tarsus'un glgesinde kalmıştır. Tarsus gnmze kadar yaşayabilmiştir ama bunun karşılığında tarihi anıtlarının byk bir blmn kaybetmiştir. Roma imparatorlarından Septimius Severus'un, Pescennius Niger ile yaptığı iktidar savaşı sırasında, Severus'un tarafını tutan kent, onun Niger'i 194 yılında İsos'ta yenerek imparatorluğun tek hakimi olmasından sonra dllendirilmiş, tarihinin en parlak dnemini yaşamaya başlamıştır. 204-205 yıllarında Kilikya, İsauria ve Likaonia eyaletlerinin metropolisi olmuştur.

260 yılında diğer Kilikya kentleri gibi Anavarza da Sasani Kralı Şapur tarafından fethedilmiştir. 4. yzyılda İsaurialı Balbinos tarafından tahrip edilmiş olan Anavarza, İmparator II. Theodosius zamanında 408 yılında kurulan Cilicia secunda'nın ve eyaletin başkenti olmuştur.

525 yılındaki byk depremden zarar gren kent İmparator İustinianus tarafından onartılarak İustiniopolis adıyla onurlandırılmıştır. Ancak 561 yılında ikinci kez deprem felaketine ve bunu hemen izleyen byk bir veba salgınına uğramıştır. İslam İmparatorluğunun zuhurundan sonra Arap ve Rum devletleri arasındaki sınır blgesinde kalan kent srekli akın ve savaşlarla tahrip edilmiş ve nfusunun byk bir blmn kaybetmiştir.

pajaran ()

Photo Information
  • Copyright: Erol Sahin (seyyah81) Silver Note Writer [C: 2 W: 0 N: 79] (583)
  • Genre:
  • Medium:
  • Date Taken: 2016-03-25
  • Categories:
  • : f/1.6, 1/49
  • :
  • Date Submitted: 2016-03-28 1:53
Viewed: 2046
Points: 2
Discussions
  • None
Additional Photos by Erol Sahin (seyyah81) Silver Note Writer [C: 2 W: 0 N: 79] (583)
View More Pictures
explore TREKEARTH