Photographer's NoteI wish I had noted the title for this work of Heinz Mack. Sakıp Sabancı Museums website says the following about the artists works:

Regarding light as an infinite source of life and pursuing it with unshaken determination has been both a personal approach and an influential artistic strategy for the pioneering artist of German modernism, Heinz Mack. After spending the years of his youth amidst the cold desolation left by the Second World War in Germany, Mack shaped his art around light, which throughout history and geographies has been the harbinger of a new day and opportunities yet unexplored. Like an avid explorer, Mack has tirelessly sought light and all the colours it reflects, through works covering a broad spectrum that encompasses paintings, sculptures, installations and reliefs.


... ve Renk

Keşke Heinz Mackın bu eserinin adına dikkat etseydim. Sakıp Sabancı Mzesi'nin web sitesi sanatının eserleri hakkında şunları sylyor:

Alman modernizminin nc sanatısı Heinz Mack iin ışığı sonsuz bir yaşam kaynağı olarak kabul ederek sarsılmaz bir kararlılıkla izini srmek hem kişisel bir tutum, hem de etkin bir sanatsal strateji niteliği taşır. Genlik yılları II. Dnya Savaşının geride bıraktığı soğuk yıkıntıların arasında, Almanyada geen Mack, sanatsal retimini tarih boyunca her coğrafyada yeni bir gnn ve keşfedilmemiş imknların habercisi olan ışık etrafında şekillendirir. Mack, ışık ve yansıttığı tm renkleri resim, heykel, enstalasyon ve rlyefleri de kapsayan geniş retim yelpazesinde bir kaşif tutumuyla, yorulmadan takip eder.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D7000
Lens: Tokina SD 11-16 f2.8 (IF) DS
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 896 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/6
F-Stop: f/2.8
ISO Speed Ratings: 1600
Focal length: 11 mm (in 35 mm: 16 mm)
Date Taken: 2016-05-26 12:20
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 1229
Points: 28
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7117 W: 301 N: 15387] (57957)
View More Pictures
explore TREKEARTH