Photographer's Note

Istanbul Trip, Day 1, Scene 2

When we got to Istanbul, the weather was still nice. In fact, when the captain announced that it was 14 C and partially cloudy, I thought "Nice!" As I got on a cab from the airport, I could see the dark clouds in the north and got the news from the cab driver they were expecting rain and cold the following week.

In the afternoon, we walked to Emirgan Stiş as my first venture out of the house. During my travel to Turkey and the first few days there, the buzz was on the Russian invasion of the Crimea. So, when I saw this warship sailing north through the Bosphorus, I grabbed my camera and ran out. In photography, my motto is "Shoot first, ask questions later." My niece guessed that it was the USS Truxtun, which had been reported to enter the straits a while ago. When I did my research for this note, lo and behold, I found this blurb about this warship in Wikipedia: On 6 March 2014, the U.S. Navy confirmed that the USS Truxtun left Greece on the way to the Black Sea and was going to conduct training with the Romanian and Bulgarian navies. On 5 March 2014, Turkish authorities gave permission to a U.S. Navy warship to pass through the Bosphorus Straits. This modest U.S. show of force a single warship to the Black Sea was intended to calm the nerves of former Soviet republics and satellites nervous about Russias actions in invading and taking Crimea in Ukraine, and was meant as "strategic reassurance".


USS Truxtun Boğazda: İstanbul Seyahati, Gn 1, Sahne 2

İstanbul'a vardığımızda, hava hala gzeldi. Kaptan havanın 14 C ve kısmen bulutlu olduğunu aıklayınca, ben "Gzel!" diye dşndm. Havaalanından taksiye bindiğimde kuzeyde karanlık bulutları grdm ve taksi şofrnden bir sonraki hafta yağmur ve soğuk bekledikleri haberini aldım.

ğleden sonra evden dışarı ilk ıkışım olarak Emirgan Stişe yrdk. Benim Trkiye'ye yolculukta ve orada ilk birka gn boyunca, vızıltı Kırımın Rusya tarafından işgali idi. Ben Boğaz iinden kuzeye geen bu savaş gemisini grnce, hemen fotoğraf makinemi yakaladım ve dışarıya koştum. Fotoğrafılıkta, benim sloganı " nce vur , sonra soru sor"dur. Yeğenim bir sre nce boğazlara girdiği rapor edilmiş USS Truxtun olduğunu tahmin etti. Ben bu not iin araştırma yaptığimda, işte, Vikipedide bu savaş gemisi hakkında şunu buldum : 6 Mart 2014 gn, ABD Deniz Kuvvetleri USS Truxtunın Karadeniz'e doğru Yunanistan'ı terk ettiğini doğruladı ve Rumen ve Bulgar donanmaları ile eğitim yapmak iin gidiyordu. 5 Mart 2014 tarihinde, Trk makamları Boğazları gemesi iin ABD Deniz Kuvvetleri savaş gemisine izin verdi. Bu mtevazı ABD g gsterisi -Karadeniz'e tek bir savaş gemisi- Ukrayna'da Kırımı işgal ederek alan Rusya'nın eylemleri hakkında sinirli eski Sovyet cumhuriyetlerinin ve uydularının sinirlerini yatıştırmak iin tasarlandı ve "stratejik gvence" olarak ifade edilmiştir.

Photo Information
Viewed: 1310
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7124 W: 301 N: 15415] (58059)
View More Pictures
explore TREKEARTH