Photographer's Note

Počitelj ya da Poitel, Bosna Hersekin gneyinde tarihi bir yerleşim birimi.
1383 yılında Bosna Kralı 1. Stjepan Tvrtko tarafından inşa edilmiş olduğu dşnlmektedir. Osmanlı Devleti zamanında, Hersek Eyaletine bağlı iken (1833 yılında) eyalet şu illerden oluşurdu: Akova, Taşlıca, Kolaşin, Şarancı, Drobnjak, Čajniče, Nevesinje, Nikşi, Ljubinje-Trebinje, Stolac, Počitelj, Blagay, Mostar, Duvno.
Hersek blgesinin hayat kaynağı olan Neretvanın hemen yanında bulunan Poitel, aslında Osmanlıların sınır kasabasıydı. Poitel, Osmanlının batıdaki en byk rakiplerinden olan Venediklilere bağlı Dubrovnik ile sınır komşusu. Tamamen taştan inşa edilmiş bu sınır kenti, Osmanlının askeri mimari dehasınının en iyi rneği. Nehir kenarından başlayan ve olduka dik bir yama ile ykselen kent, en tepede bulunan kalesiyle aslında tam bir geilmez kent hviyetinde Kabul etmek gerekir ki Osmanlılar Poiteli, aynı Mostar gibi, Avrupa lkelerine gcn gstermek iin olduka grkemli inşaa etmiş. Byk, gl ve iinde her trl yaşam alanlarının bulunması sebebiyle Poitel, benzersiz bir sınır karakolu kenti.
Aslında kale 14. yy. yapıldığı kabul ediliyor. İlk zamanlar kk bir kale olan Poitel kalesi, byyen Osmanlı tehlikesine karşın Macar Kralı Korvin tarafından glendirilmiş. Osmanlılar kaleyi ele geirdikten sonra, aynı Travnik Kalesi gibi, bytmş ve kalenin altına bir şehir inşaa etmiş. Blgede bol bulunan dayanıklı sert taşlarla inşaa edilmiş Poitel. Bu yzden taş şehir diyebiliriz. Dar taş sokakları, hamamı, medresesi, kervansarayı, evleri, camisi ve namaz saatini gsteren saat kulesi ile tam bir Osmanlı kenti.
Rumeli topraklarına yaptığı gezilerde şehirleri, yaşamlar ve kltrleri detaylı olarak anlatan Evliya elebi 1664te Poitele gelmiş: Poitel Kalesi kk ama sağlam bir yapı. Kalede surların, kulelerin ve komutan konutunun yanı sıra ambar ve kk bir cami de yer almakta. Kale dışında 150 hane var. Evler taş tuğla ve kiremitten yapılma. 1562de yapılmış bir de ky camisi var. Daha sonradan yapılan kervansaray ve saat kulesi dışında Poitel tam da Evliya elebinin grdğ şehrin aynısı.

Bosna Savaşı sırasında Hırvatlar tarafından yoğun bombardımana tutulmuş olan Poitelde tm Osmanlı izleri silinmeye alışılmış. Ancak savaş sonrası zellikle Dnya Bankası ve Trkiyenin de desteğiyle yaralar kısa srede sarılmış ve Poitel eski grkemli grnmne tekrar kavuşmuş. Artık ok az kişinin yaşadığı Poitel, gemişin askeri gcnden uzak adeta bir huzur kenti grnmnde. Neretva Nehrinin grl grl akan suyunun sesi dışında sadece kuş cıvıltılarının duyulduğu kenti mutlaka grmelisiniz.
Blagay Tekkesi ve Poitel Ky Rumelinin nasıl kısa bir srede Osmanlılaştığının belki de en iyi anlatan iki rneği Biri Osmanlının hoşgrl din anlayışının rneği diğeri ise askeri gcnn gstergesi 500 yıl Osmanlı hakimiyetinde bulunan Bosna ve Hersek, barındırdığı tarihi eserleri ve muhteşem doğasıyla daha fazla ilgiyi hak ediyor
1878 yılında Bosna-Hersekte Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ynetiminin kurulmasından sonra, Pocitelj, stratejik nemini kaybetmiştir. Şehrin stratejik rolnn kaybı ile kasaba, gnmze kadar orijinal biiminde kaldı ve bylece zgn kentsel mimari topluluğun korunmasında yardımcı oldu. Ancak, Pocitelj Bosna-Hersekteki 1992-1996 savaşı sırasında hasar grd. 1993 Bosna Savaşı sırasında Hırvat gleri tarafından hasar grd. Bombalamanın ardından, İslam sanat ve mimarlığı, Pociteljin on altıncı yzyıl ana eserleri tahrip edildi ve şehrin nfusunun byk bir kısmı yerinden edildi.
2000 yılında Bosna-Hersek Devlet Federasyonu, Pocitelji daimi koruma Programı başlattı. Program, bozulan kltrel mirasın korunması, hasarlı ve yıkılan binaların restorasyonu, mltecilerin ve yerinden edilmiş kişilerin evlerine geri dnşn teşvik etmek ve Pociteljin tarihi kentsel alanının yeniden uzun sreli korunması ve canlandırılmasını kapsamaktadır. Program halen devam etmektedir.

http://www.bosnahersek.ba/bosna-hersek/gezilecek-yerler/mostar/pocitel-koyu/

Nobody ()

Photo Information
Viewed: 1972
Points: 0
Discussions
  • None
Additional Photos by gokhan batir (ggb) Silver Workshop Editor/Silver Note Writer [C: 6 W: 12 N: 43] (388)
View More Pictures
explore TREKEARTH