Photographer's Note

3 photos stitiched and hdr

Evliya Chalabi, the famous Ottoman traveler of the 17th century who gave a detailed description of the cities, life and culture during his travels in the territory of Rumeli came to Pochitel in1664: "Pochitel Castle is a small but sturdy construction. Apart from the castle walls, towers and the commander's residence, it contains a warehouse as well as a small mosque. There are 150 households outside the castle. Houses are made​ of stone and brick, and tile. There is also a village mosque built in 1562." Other than the caravanserai and the clock tower which were built later, Potichel is exactly the same city as the one described by Evliya Chalabi.
All traces of the Ottomans have been attempted to be deleted in Pochitel which came under intense bombardment by Croats during the Bosnian War. However, after the war, wounds were dressed quickly especially with the support of the World Bank and Turkey and Pochitel regained its magnificent appearance of the past. Pochitel, where very few people currently live, is almost a city of peace away from the military might of the past. You must see this city where, other than the sound of the mighty Neretva River, only songs of birds are heard.
Blagay Lodge and the village of Pochitel are perhaps two examples that best describe how Rumelia was Ottomanized in a short time. One is an example of Ottoman religious tolerance and the other is an indicator of military power. Bosnia and Herzegovina, after 500 years of Ottoman rule, deserves more attention because of many historic monuments and spectacular nature.

Rumeli topraklarına yaptığı gezilerde şehirleri, yaşamlar ve kltrleri detaylı olarak anlatan Evliya elebi 1664te Poitele gelmiş: Poitel Kalesi kk ama sağlam bir yapı. Kalede surların, kulelerin ve komutan konutunun yanı sıra ambar ve kk bir cami de yer almakta. Kale dışında 150 hane var. Evler taş tuğla ve kiremitten yapılma. 1562de yapılmış bir de ky camii var. Daha sonradan yapılan kervansaray ve saat kulesi dışında Poitel tam da Evliya elebinin grdğ şehrin aynısı.
Bosna Savaşı sırasında Hırvatlar tarafından yoğun bombardımana tutulmuş olan Poitelde tm Osmanlı izleri silinmeye alışılmış. Ancak savaş sonrası zellikle Dnya Bankası ve Trkiyenin de desteğiyle yaralar kısa srede sarılmış ve Poitel eski grkemli grnmne tekrar kavuşmuş. Artık ok az kişinin yaşadığı Poitel, gemişin askeri gcnden uzak, adeta bir huzur kenti grnmnde. Neretva Nehrinin grl grl akan suyunun sesi dışında sadece kuş cıvıltılarının duyulduğu kenti mutlaka grmelisiniz.
Blagay Tekkesi ve Poitel Ky Rumelinin nasıl kısa bir srede Osmanlılaştığını belki de en iyi anlatan iki rneği... Biri Osmanlının hoşgrl din anlayışının rneği, diğeri ise askeri gcnn gstergesi... 500 yıl Osmanlı hkimiyetinde bulunan Bosna ve Hersek, barındırdığı tarihi eserleri ve muhteşem doğasıyla daha fazla ilgiyi hak ediyor...

Photo Information
  • Copyright: ERHAN EKEN (erhan1958) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1204 W: 165 N: 514] (15961)
  • Genre:
  • Medium:
  • Date Taken: 2013-07-22
  • Categories:
  • :
  • Date Submitted: 2013-08-20 11:20
Viewed: 2533
Points: 14
Discussions
Additional Photos by ERHAN EKEN (erhan1958) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1204 W: 165 N: 514] (15961)
View More Pictures
explore TREKEARTH