To Polonaise: Oświeć mnie... - The TrekEarth Forums

Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-10-2010, 04:28 PM
jasmis's Avatar
jasmis jasmis is offline
TE Expert

Default To Polonaise: Oświeć mnie...

Rozwiń swoją śmiałą tezę "Antygona polskiego teatru"... Bo Nina Andrycz była i Lady Mackbeth i Kassandra i wcielała się w wiele innych rl, a o Antygonie jakoś nie słyszałem... Może u nas na wsi jakiś okrojony repertuar dają...
Reply With Quote
Old 05-10-2010, 06:12 PM
Traczewska Traczewska is offline
TE Expert

Default na FB

No.. no.. skad ta ironia? (95 lat Niny Andrycz, w tym pewnie ponad 80 na scenie.. zawsze glowne role.. repertur romantyczny, dramatyczny, historyczny.. jestem niemal pewna, ze w tym musiala byc Antygona, jesli nawet nie: moim zdaniem - metafora jest czytelna i nad wyraz akuratna.. przeciez to heroina - demon- cesarzowa.. klasa sama w sobie.. Dama, ktora, jak sama mowi, musi byc juz zawsze.. czy naprawde grala Antygone? Jest Antygona.. a tez Kleopatra, Krolowa Elzbieta.. Ofelia.. wszystko to grala na deskach po 300-400 razy..

Czy chcesz powiedziec nam Janku, ze Twoja kompetencja w kwestii jej 85 letniego repertuaru jest wieksza niz 5 zdan na ten temat wyszukiwanych zazwyczaj po amatorsku na Google? Jak ktos nie ma w glowie - znajdzie w Google - to smutne jak kadlubkowo nasza erudycja ograniczoo do tego prymitywnego medium.. no trudno..

nie bocz sie tylko - nie chce zle.. raczej tylko zapytac - skad wiesz, ze Jurek sie myli? w dodatku z taka pewnoscia??

jakkolwiek - szkoda, ze Cie nie ma na Facebooku - prezentuje dzis cala serie wczorajszej sesji.. byla popelniona napredce i przy okazji czegos zupelnie innego a jakos mocno dziala.. dolacz do naszej Facebookowej rodziny? Przeniosl sie tam caly "sensowny" kolektyw dawnego TE.. naprawde warto! czekamy)
Reply With Quote
Old 05-10-2010, 06:25 PM
jasmis's Avatar
jasmis jasmis is offline
TE Expert

Default ?

Moja wiedza jest akurat mizerna i prośba o kaganek szczera... Żadnej ironii.
Pozdrawiam.
Reply With Quote
Old 05-11-2010, 10:51 AM
emka emka is offline
TE Expert

Default FB i inne

Namawiałam Cie Janku na dołączenie do bezsensownego kolektywu, ale bezskutecznie. No ale teraz to się chyba bez wahania dołączysz do FB.

Skorzystałam po amatorsku z prymitywnego medium, tj. Google'a, a także Encyklopedii PWN, i oba te źrdła zgodnie podają rok 1934 jako debiut. Poza tym od kilku lat nie występuje w teatrze, więc nie jest to w każdym razie ani 80 lat, ani tym bardziej 85 lat na deskach (ale i tak duzo zostaje!) . 300 czy 400 razy to tez liczba mało prawdopodobna. Musiałaby grac przez ponad rok w tej samej roli codziennie, a przecież są rżne spektakle grane w teatrze.
Ja mam gust nie taki wyrafinowany, więc jakos wolę jej starsze koleżanki, to jest Kwiatkowską i Szaflarską, też bardzo długie lata czynne zawodowo. Teatr Polski zawsze wydawał mi sie taki zakurzony, byłam na przedstawieniu Mariany Pinedy z Niną Andrycz w 1962 roku i nieco pźniej jeszcze ze szkołą na Dziadach, a potem to juz chyba nie. Pozdr. M.
Reply With Quote
Old 05-11-2010, 08:28 PM
Polonaise Polonaise is offline
TE Expert

Takich dam teatru jak Nina A. to juz chyba nie ma - tak sobie mysle. I to chyba dobrze ze nie ma bo i teatr juz nie ten sam.
Coraz mniej wzniosłosci i patetyzmu a coraz wiecej otwartej szczerosci, skrajnych i bulwersujacych opinii, i tekstow mocnych, soczystych i nie 'pękajacych'.
Mowi sie w dzisiejszym teatrze dialogi siarczyste, ktorych zaden producent filmowy nie zaryzykowalby pokazac swiatu, a szef stacji telewizyjnej poszedlby z torbami gdyby sie odwazyl na ryzyko.

A nasza Nina Andrycz to taka ichniejsza Gloria Swanson z 'Sunset Boulevard'
Antyczna drama grecka ( Antygona czy nie Antygona?), nudna i nierealna do szalenstwa - to jej pole do popisu. Broda zadarta wysoko, reka w pozie melodramatycznej zastygla nieruchomo w powietrzu i liturgia słw, ktore 'bez wdki nie razbierjosz'.

Z najbardziej znanych to chyba Beata Tyszkiewicz moglaby biegac za Ninę Andrycz, gdyby tak na Zelwerowicza sie nadziala w swoich latach siksowatych, a nie na Kobiele czy Łapickego ( chwala za to na wysokosciach).

Eh, co tam Tak sobie tylko pitolę, bom 'Vagina Monologue' przypomniał był sobie i tak mnie cosik wzieło na teatralne rozmyslania.

Pana Janka i obojga paniw, pozdrawiam - usmiechniety
jurcio
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules