To cengiz: grafik? - The TrekEarth Forums

Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools Display Modes

Good Luko 2007-11-04 7:08

Bin là par exemple, pas bon... à part pour les dentistes.
Je ne trouve pas vraiment de grâce à cette photo aux 2/3 floue
En plus, la main est placée à l'avenant, je diagnostiquerais un problème de timing pour celle-ci.
Contrairement à ton "mentor", je ne pense pas que de la gesticulation suffise pour faire une photo, je crois à une certaine harmonie à l'intérieur de celle-ci, harmonie qui est créée soit par le timing ou par la géométrie, que je trouve pas ici...
Mais ça commence à devenir un fait acquis que nous ne sommes pas vraiment d'accord sur ce qu'il doit y avoir dans une photo.

Old 11-05-2007, 04:07 PM
bostankorkulugu bostankorkulugu is offline
TE Expert

Default To cengiz: grafik?

öf işte genç öyle sağ altta olsa çok da olması gerektiği gibi olup sıkıcı olacaktı belki de:)... aslında elimde öyle versiyonları da vardı ama ben en çok bunu sevdim niye bilmem, belki gözüm güzeli farklı algılıyor...
farkettim ki ben hep insanları arkadan çekme eğilimindeyim, hep böyle uzaktan takip ediyor, çaktırmadan dikizliyor hatta bazen de enselerinden taciz ediyor durumundayım... belki elimdeki bit kadar makina yüzünden öyle kocaman objektiflerle aslında çok uzaktan ruhları bile duymadan her türlü jest ve mimikleriyle cepheden çekemediğim için onları... veya belki de onları böyle anonim ve çoğu zaman yardımcı rolde seviyorum, hakikaten bilmiyorum.
her ne kadar tam karar veremesem de herhalde bo fotoğraf için "çocuğun konumu hariç" iyi şeyler düşünüyorsun, teşekkürler...
hangisi grafik hangisi değil konusunda da kafam karıştı... bu grafik öbürü değil mi, ikisi de mi grafik değil, grafik olması için ne olması gerekiyor, öğrenmek için soruyorum hakikaten... sonuçta ben fotoğraf konusunda gayet doğaç ve el yordamıyla takılıyorum, kursa gitmedim, evde de birşeyler falan okuduğum yok, öyle görüyorum çekiyorum işte, biraz kibariye modeli... zaten hastaneden tüm bunlara vaktim de yok... bu siteden ne öğreniyorsam o...
peki o beğenmediğin foto hangisiydi, grafik bile olmayan... keşke onun eleştirisini ona yazsaydın, hem bana hem herkese faydası olsaydı, merak ettim şimdi, herhalde şemsiyeli abinin avluda yürüdüğü rodos fotosu... merak ettim, umarım vakit ayırırsın bana...

teşekkürler, selamlar...

korkut...
Reply With Quote
Old 11-06-2007, 06:34 AM
utkue utkue is offline
TE Junior Member

Default Re: To cengiz: grafik?

Ben fotograftan biraz anlarım ve Hacettepe Üniversitesi Fotograf Kulübünde 1987 yılında fotograf kursu almıştık ve biraz okumaya da zamanım oluyor. Cengiz arkadaşın eleştirisine katılmıyorum, canlı objenin hareket etkisini pekiştirecek yönü doğru, kadrajdaki yeri de doğru, bu fotograf bence kusursuz.

Utku
Reply With Quote
Old 11-06-2007, 07:30 AM
utkue utkue is offline
TE Junior Member

Default Re: To Korkut

Bir önceki araya girişimde unuttuğum bazı noktalar var onları yazmak zorundayım,
Nasuh Mahruki Türkiye dağcılığının önünü açan bir lokomotiftir bizim derneğimizden yetişmiş ve bizim eğitimimizden geçmiştir, ancak fazla bireysel hatta ekip içinde bile bireysel davrandığı için fazla sevilmez. Hatta Yapı Kredi Yayınlarında yayınlanan Everest'te İlk Türk (Chomolongma Dünya'nın Ana Tanrıçası)adlı kitapta çıktığı ekibi fotograflarla tanıtırken Amerikalı'lar başta olmak üzere Dünya'nın çeşitli ülkelerinden etkinliğe katılan zengin tırmanıcıları özenle isimleriyle anlatmış ancak bu etkinliği başarmaları için zirveye kadar hat döşeyen 8200 kamplarını kuran, oksijen tüpleri ve ilaçları dahil herşeylerini çıkaran şerpalardan(paralı yöresel tırmanış yardımcıları)bahsederken şerpa lideri Ang Babu(20 kezden fazla Everest'e çıkan)dışındakileri dağcı şerpalarımızdan diye geçiştirerek emeğe saygısının ne kadar olduğu ve aslında çok zorlu bir doğa sporuyla ilgilenmesine rağmen ne tür dünya görüşüne sahip bir adam olduğuyla ilgili bizlere fikir vermiştir.
Bunları niye anlattığıma gelince, fotografın altındaki o güzel şiiri yazan belli değilse anonim yazılır, eğer belliyse adı yazılır ki emek değerini korusun.
Ayrıca konu Tibet değil ama talep olursa ayrıntılı bilgi verebilirim. Tibet'te yürümek de keşke bu kadar kolay olsaydı, ortalama yükseltisi 4500 metreye yakın yaklaşık Türkiye'nin altı katı büyüklüğünde bir yer olduğunu biliyoruz çünki(dünya'nın damı olarak adlandırılır).

Utku
Reply With Quote
Old 11-06-2007, 07:43 AM
cengiz cengiz is offline
TE Junior Member

sevgili doktor,aslinda durumumuz pek de farkli degil, sadece bende o makinalardan var, bende discilikten kalan vaktimde kirac ankarada birseyler cekmeye calisiyorum, bazen buyuk makinalar avantaj olsa da bazende insanlari korkutan seylere donusuyor, sevgili belediye baskanimiz park bahce vs. org. larda kurdugu guvenlik birimleri fotografci avindalar devamli,neyse grafik den kastettigim ise bu fotografta..ustteki kucuk pacayi olusturan ucgen, alttaki kalin parca ve iki segmenti birbirine baglayan insan, hic karmasa yok son derece sade, ve duzgun bir anlatim...bence icerik kompozisyon ve teknik den olusuyor fotograf, seni sitede ayri kilan seyler kompozisyon yetenegin ve ifade seklin, bu da 2 aylik bir afsat ifsak kursuyla degil, insanin entellektuel gelisimi ve durusu ile olusuyor.. nasilsa makinalar nasil calisiyor insan ogreniyor birsekilde...Adamin pozisyonu cok klasik bir ifadeyle yurudugunu gostermesi icin sagda olmaliydi,ama bir ozelestiri yapayim yazdiktan sonra korkutu korkut yapan klasik ifadesi degil ona kattigi avantgard TUZ'du.ben o uzakta izleyen kentli avantgard tadi sevdim..universitediki hocalarimdan biri once klasik tedavi yontemleri ogrenin son ne isterseniz yapin gibi birsey derdi, benim mudahilligim ya teorik olarak boyle olsa daha iyi olurdu demek..hasta telefonvs. derken cok karistirmadim isallah
selamlar
cengiz
Reply With Quote
Old 11-06-2007, 08:08 AM
utkue utkue is offline
TE Junior Member

Default Re: To Cengiz

Tayyip Başbakan oldu diye (her halde vahiy yoluyla geliyordur)her konuyu bildiğini sanıyor. İşte Türkiye'mizin genel sıkıntısı, bizlerden bir iki sene fazla okuyan ve görevi insanlara hizmet etmek olan tıp doktorları ve uzantıları herşeyi bilirler, herkesden fazla okurlar, herkesten daha çok koşarlar, herkeden daha uzağa işeyebilirler ve bu nedenledir ki herkese tepeden bakma hakkına sahiptirler.
Bu fotograftaki canlı objenin yüzü hareket yönüne dönük olduğu için yeri doğrudur dedik diye entellektüel(Türkçesi Aydın olan kelime) kardeşimiz alenen değil dolaylı olarak yanıt vermeyi seçmiş, klasik Türk aydını tavrı.
Ülkemiz bu günlere korkak aydınlar, ülke çıkarlarını bir avuç pirince, 50 kilo kömüre satanlar ve yabancı hayranı küçük burjuvalar tarafından getirildi.

Utku
Reply With Quote
Old 11-06-2007, 09:03 AM
bostankorkulugu bostankorkulugu is offline
TE Expert

teşekkürler cengiz... grafik bile olmayan kötü grafik fotoğraf hangisi hala meraktayım ama... sonuçta ben "grafik foto" diye deklare etmediğim için fotoları yorum yazanların takdirine kalıyor bu... dönüp baktım son fotoğraflarımdan hangisine "iyi grafik" yazılmış diye, valla tekel15 takasına bile yazılmış... kasdettiğin fotoğraf o muydu yoksa...

selamlar...

korkut
Reply With Quote
Old 11-06-2007, 02:52 PM
cengiz cengiz is offline
TE Junior Member

Default sevgili korkut

doktor istersen direkt maille yazisalim cengiz@topbas.net yoksa is tatsiz yerlere gidiyor..
Reply With Quote
Old 11-06-2007, 03:29 PM
cengiz cengiz is offline
TE Junior Member

Default Re: utkue

iki arkadasin birbirleriyle yazismalarini ustune alip bir ana avrat kufretmediginiz kalmis, uslup olarak yakisiyormu..eger karsilikli kufurleseceksek buyrun kisisel emailim cengiz@topbas.net buradan kufurleselim..
ya da derdimiz ne ise halledelim, sizinle ilgili ne var mailde, ben tanimam etmem seni, problem nedir de boyle sald?rgan bir tarzda yazi yazisyorsun,
Reply With Quote
Old 11-08-2007, 12:40 AM
cak cak is offline
TE Senior Member

Default biraz tuz da benden

selamlar korkuluk bey(kızmıyorsun değilmi nickinle hitap ettiğim i
çin). hernekadar fotona yorum yaptımsada buradaki farklı yorumları görunc bende ilave tuzlamayı düşündüm.bir kere çektiğin açıda sağdan sola oblik lik alanın sanırım doğal yukselmesi .katedilen zaviye anlamına gelir .şahsın sağda yada solda olması anlatmak istediğine bağlıdır .sağda olsa başlangıcı yani stresi .solda olsa bitişi veya relax ı ve dinginliği anlatır .şahısın ne kadar uzakta oluşuda o kadar vurgusu anlamınadır.sephia seçimi ise odağın insana yonelmesi içindir sen 2. sini tercih ettin hepsı bu. bu bakış açısıda kurslarda anlatılmaz .istersen ustalara sor. bu arada tum uyelerin bu discusyonu yoğunlukla izlediğini düşünerek biraz reklama girsede .yarın yada yakında bir tren fotosu yükleyeceğim. fotonun trene bakar gibimi yoksa trene bakan biri gibi mi çekildiği konusunda endişelerim var . yorumlarınızı bekliyorum.saygılar
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules